banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

TÜRKİYE’NİN SEVGİ ÇİÇEKLERİ

Türkiye’nin 10 farklı ilinde, köy okullarında eğitim gören 12 öğrenci; Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Haber Kameramanları Derneği iş birliğinde 3 yıl önce başlatılan “Benim Hikayem” projesi kapsamında, hem vizörün ardına hem de kameraların önüne geçerek “Sevgi Çiçekleri” adlı çocuk şarkısını seslendirdi.

Kültür Sanat 30.11.2020, 00:06 29.11.2020, 16:55 Haber Merkezi
456
TÜRKİYE’NİN SEVGİ ÇİÇEKLERİ
banner12

Maske, mesafe ve hijyen başta olmak üzere gerekli tüm kurallar büyük bir titizlikle uygulanarak okulların bahçesine kurulan bir set ortamında; kimi öğrenci kameraman, kimi ışıkçı, kimisi de klaket operatörü oldu. Sonrasında ise öğrencilerin seslendirdikleri Sevgi Çiçekleri’ne klip yapıldı. Söz ve müziği İsa Coşkuner’e ait “Sevgi Çiçekleri” adlı çocuk şarkısını seslendiren öğrenciler; bir müzik klibinin nasıl çekildiği, hangi safhalardan geçtiği ve nasıl ortaya çıktığını da pratikte anlama olanağına kavuştular.

İlki 2017 yılında düzenlenen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile birlikte yürütülen proje kapsamında, Türkiye’nin farklı ilerinden 9-14 yaş arası öğrenciler kamera, kurgu ve senaryo yazımı eğitimleri aldılar. Bu yıl köy okullarında üç kez gerçekleştirilen eğitimler ile minik öğrencilere görsel medyada kameramanlık ve kurgu operatörlüğü mesleğinin önemi ile nasıl yapıldığı konuları teorik ve uygulamalı olarak anlatıldı.

Eğitim kapsamında, öğrencilerin hayal dünyalarını dışa nasıl aktarabileceklerini anlatabilmek amacıyla senaryo ve yazım teknikleri eğitimi de verildi. Ayrıca belgesel yönetmenliği, sinema çekim teknikleri gibi diğer mesleklere de dikkat çekildi. Eğitim materyali olarak öğrencilere haber çekimlerinde kullanılan Broadcast kameralar, belgesel ve sinema çekimlerinde kullanılan DSLR kameraların yanında Steadycam özellikli kameralar götürülerek bu kameraların nasıl çalıştığına dair bilgi aktarıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Haber Kameramanları Derneği, bugüne kadar 10 bin kilometre yol kat ederek çocukları kamera ile buluşturduğu eğitim çalışmalarını bundan sonraki süreçte de devam ettirecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
16
parçalı bulutlu