banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

TÜRKİYE’NİN OSCAR ADAYI

Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film Oscar Adayı, Mehmet Ada Öztekin’in yönetmenliğini yaptığı “7. Koğuştaki Mucize” adlı film oldu.

Kültür Sanat 13.11.2020, 00:08 12.11.2020, 17:00 Haber Merkezi
885
TÜRKİYE’NİN OSCAR ADAYI
banner12

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 16 kişilik Seçici Kurul, 93’üncü Akademi Ödülleri (Oscar) En İyi Uluslararası Film Dalı’nda Türkiye adayını belirlemek üzere toplandı. Seçici Kurul toplantısında, Sinema Güç Birliğine başvuran 23 film değerlendirilirken, yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı “7. Koğuştaki Mucize” filmi kurul tarafından Türkiye’nin En İyi Uluslararası Film Oscar Adayı olarak belirlendi.

“7. Koğuştaki Mucize”

Türkiye’nin Oscar Adayı olan film; Kızı ile aynı zeka yaşına sahip bir babanın adalet arayışını beyaz perdeye aktaran filmin konusu şöyle:

1983 yılında bir Ege kasabasında küçük bir kız ölür. Ölen kız sıkıyönetim komutanının kızıdır ve babaannesi ile yaşayan ve kendisinin de 7 yaşında bir kızı olan Memo olaydan sorumlu tutulur. Memo, her ne kadar suçsuz olduğunu anlatsa da kimse ona inanmaz. İdam cezasına çarptırılan Memo'nun yakınları adaletin sağlanması için uğraşırken, Memo ve kızı Ova'nın ise tek istedikleri birbirlerine kavuşabilmektir. Memo, bir mucize gerçekleşip idam cezasından kurtulabilecek midir?

Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin'in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Yurdaer Okur gibi isimler yer alıyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
19
açık