banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

SIRA NASREDDİN HOCA’DA

Türk süsleme sanatlarından “Hüsn-i Hat Sanatı” UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine alınarak insanlığın ortak mirası ilan edildi. Nasreddin Hoca Fıkralarını Anlatma Geleneği’nin de aralarında olduğu 4 dosya ise 2022 yılında değerlendirmeye alınacak.  

Kültür Sanat 18.12.2021, 00:09 17.12.2021, 16:57 Haber Merkezi
1603
SIRA NASREDDİN HOCA’DA
banner12

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı dosya ile Türkiye adına aday gösterilen “Hüsn-i Hat Sanatı”, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedildi. Böylece, Türkiye’nin Kültürel Miras Listelerine kaydettirdiği ve insanlığın ortak mirası ilan edilen unsur sayısı 21’e yükseldi.

Türkiye bugüne kadar; “Meddahlık”, “Mevlevi Sema Töreni”, “Aşıklık Geleneği”, “Nevruz (Çok Uluslu)”, “Karagöz”, “Geleneksel Sohbet Toplantıları”, “Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali”, “Alevi-Bektaşi Ritüeli: Semah”, “Tören Keşkeği Geleneği”, “Mesir Macunu Festivali”, “Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği”, “Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı”, “Geleneksel Çini Ustalığı”, “İnce Ekmek Yapma ve Paylaşma Kültürü (Çok Uluslu)”, “Bahar Kutlaması: Hıdrellez (Çok Uluslu)”, “Islık Dili”, “Dede Korkut Mirası: Destan Kültürü, Halk Masalları ve Müzik”, “Geleneksel Türk Okçuluğu”, “Geleneksel Zeka ve Strateji Oyunu: Mangala” ve “Minyatür Sanatı” unsurlarını Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydettirdi.

Konuya ilişkin olarak Bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre Türkiye, Kültürel Miras Listelerine en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasında yer alırken; “Çay Kültürü”, “Geleneksel Ahlat Taş İşçiliği”, “Nasreddin Hoca Fıkralarını Anlatma Geleneği” ile “İpek Böcekçiliği ve Dokuma İçin İpeğin Geleneksel Üretimi” dosyaları da 2022 yılı döngüsünde UNESCO tarafından değerlendirmeye alınacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
23
açık