banner8

banner9

banner10

“SENİ ÇOK ÖZLEDİM PAŞAM”

Murat Kalkan’ın yazıp bestelediği “Seni Çok Özledim Paşam” bestesi Türkiye ile buluştu.

Kültür Sanat 11.11.2020, 00:11 10.11.2020, 17:32 Haber Merkezi
1535
“SENİ ÇOK ÖZLEDİM PAŞAM”
banner12

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından sosyal medya üzerinden paylaşılan ve Murat Kalkan’ın eserinin seslendirildiği videoda; Sinema Genel Müdürlüğü’nün arşivlerinden temin edilen, Atatürk’ün Trabzon, İzmir, Balıkesir, Diyarbakır, Bursa gibi illere yaptığı ziyaretlere, 10’uncu Yıl Konuşmasına ve vapurla Dolmabahçe’ye gelişine dair görüntülere yer verildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 82’nci yıl dönümünde tüm yurtta anılıyor. Yapılan törenlerin yanı sıra sosyal medyada da yüz binlerce paylaşım ile Atatürk sevgisi dile getiriliyor. Bunlar arasında yer alan bir video ise hem 10 Kasım’a özel olarak bestelenen türküsü hem de daha önce gün yüzüne çıkmamış görüntüleri ile dikkat çekiyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından sosyal medya üzerinden paylaşılan videoda duygu yüklü bir esere yer verildi. Bakan Ersoy’un “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının yıl dönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyorum” notuyla paylaşılan videoda; piyano ve bağlamanın uyumlu birlikteliğiyle “Seni Çok Özledim Paşam” adlı modern türkü seslendirildi. Eserde, Atatürk’ün yaşamından ve cenaze törenlerinden ilk kez yayınlanan görüntüler de kullanıldı.

Tozlu arşiv raflarından çıkan görüntüler 

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Sinema Genel Müdürlüğü arşivlerinden temin edilen görüntülerde; Atatürk’ün Trabzon, İzmir, Balıkesir, Diyarbakır, Bursa gibi illere yaptığı ziyaretler, 10’ncu Yıl Konuşması ve vapurla Dolmabahçe’ye gelişine yer verildi. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın gazetesi olarak bilinen Hakimiyet-i Milliye’yi incelemesi, Anadolu seyahatleri sırasında bir çocuğun Atatürk’e şiir okuması ve naaşının Dolmabahçe’den Yavuz Zırhlısı ile İzmit'e götürülmesi gibi anlar, klibi tarihçilerin ilgisine sunuyor. 

15 yıl arayla iki ayrı tören 

Görüntülerde, 21 Kasım 1938’de Atatürk'ün cenazesinin Etnoğrafya Müzesi’ne nakli sırasında kortejin Talat Paşa Bulvarı’ndan geçmesi, aynı gün İstanbul’dan getirilen naaşın TBMM önündeki katafalkta konulması, 10 Kasım 1953’te cenazenin Anıtkabir’e nakli sırasında Etnoğrafya Müzesi’nden çıkarılması ve naaşın Etnoğrafya Müzesi’nden Anıtkabir’e nakli de yer aldı.  

Videoda, “Seni Çok Özledim Paşam” isimli eserin söz yazarı ve bestecisi Murat Kalkan, bu çalışmada Türk Halk Müziği ile Batı Müziğini harmanladıklarını belirterek; “Ortaya özgün ve modern bir eser çıktı. Buna modern bir ağıt diyebiliriz” ifadelerini kullandı. 

Atatürk’ün bir görüntüsünden çok etkilendiğini, bunun üzerine eline sazı alarak eseri icra ettiğini anlatan Kalkan; “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hayata geçirmek istediği bu proje benim yaptığım eserle fazlasıyla örtüşünce ortaya çok kıymetli bir çalışma çıktı” aktarımında bulundu. Eseri, Murat Kalkan ile birlikte Sena Özbinar Açık seslendirirken, aranjörlüğünü Uğur Yıldız yaptı. Çalışmada, keman, gitar, piyano, klarnet, bağlama ve perküsyon kullanıldı.

Eserin sözleri

“Sen bugün doğdun, adın istiklal
Gözlerinde istikbal nefesinde mertlik koşar
Gözlerin hep hattımda
Memlekete sen verdin yaşam
Özgürlüğü vurdun kıyılara
Seni çok özledim Paşa’m
Seni çok özledim Gazi Paşa’m
Açtığın yolda yok izmihlal
Toprağında minnet var, bakışında gurur yatar.” (İHA)

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
10°
hafif yağmur