banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

“ONLARA ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ”

Çanakkale Savaşı’nda verilen destansı mücadeleyi ve kahramanlıkları yeni nesillere aktarmak için Türkiye’yi dolaşan ve Akşehir Belediyesi’nin katkıları ile Akşehir’de ziyarete açılan Çanakkale Gezici Müzesi’ni, açık kalacağı 10 Mart 2022 Perşembe akşamına kadar ilçedeki tüm öğrencilerin gezeceği bildirildi.

Kültür Sanat 02.03.2022, 00:15 01.03.2022, 17:29 Haber Merkezi
1493
“ONLARA ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ”
banner12

Ziyaretçilerini, Akşehir Zekai Baloğlu Kapalı Spor Salonu’nda ağırlayacak olan müze için düzenlenen açılış töreninde bir konuşma yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, müzeyi Akşehir’de ağırlamaktan şeref ve gurur duyduklarını söyledi. Başkan Akkaya; “Çanakkale Destanı hiçbir Türk vatandaşının unutmaması gereken bir konudur. Çünkü atalarımız dedelerimiz bu vatan, bayrak, millet ve ezanımız için kanlarını, canlarını feda etmişler, şehit olmuşlar, gazi olmuşlar ki bugün biz ülkemizde böyle huzurluca ve güvenli bir şekilde yaşıyoruz. Onlara çok şey borçluyuz” şeklinde konuştu.

Yıldız Çivi İsimli Silah Yürekleri Dağlıyor

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından müzeyi gezen protokol ve öğrencilere, sergilenen materyaller hakkında müze yetkilileri tarafından bilgi verildi. Düşman uçakları tarafından havadan atılan, düştüğü yerde sivri ucu havada kalan ve ‘yıldız çivi’ adı verilen silahın, ayağına saplandığı askeri savaştan bertaraf ettiği, paslı ve ucu zehirli olan demirin saplandığı bacağın kangrene dönüşmemesi için kesildiğinin anlatıldığı bölüm büyük dikkat çekti.

Müzenin açılış törenine, Belediye Başkanı Akkaya’nın yanı sıra; Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut, İlçe Milli Eğitim Müdürü A.Barbaros Topaloğlu, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Eyüp Yılmaz, Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
16
parçalı az bulutlu