banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

MİNYATÜR SANATI ARTIK BİR DÜNYA MİRASI

Tarihi ve kültürel mirasımızı yansıtan klasik Türk süsleme sanatlarından Minyatür, bir dünya mirası olarak UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kaydedildi.

Kültür Sanat 18.12.2020, 00:06 17.12.2020, 17:24 Haber Merkezi
415
MİNYATÜR SANATI ARTIK BİR DÜNYA MİRASI
banner12

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen sosyal medya paylaşımında; “Nakkaşlarımız artık bir dünya mirasını icra edecekler” derken, Bakanlık olarak, Türkiye’nin sahip olduğu zengin kültürel birikimi ulusal ve uluslararası düzeyde korumaya, yaşatmaya ve tanıtmaya devam edeceklerini söyledi.

Türkiye’nin moderatörlüğünde Azerbaycan, İran ve Özbekistan’ın ortak dosyası olarak 2019 yılının Mart ayında UNESCO’ya gönderilen Minyatür sanatının sadece Türkiye’de değil kültür coğrafyamızda da büyük bir tarihi ve kültürel değere sahip olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy; bu sanatın, insanlığın ortak mirası olarak ilan edilmesini sağlamış olmanın gururunu ve onurunu yaşadıklarını kaydetti.

Fransa’nın başkenti Paris’te çevrim içi olarak düzenlenen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras 15. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda oy birliğiyle listeye alınan Minyatür; öykü, olay ya da bilgilerin resim diliyle tasvir edilmesi sanatı olarak tanımlanıyor. Osmanlı döneminde “nakış” veya “tasvir” olarak anılan bu sanatı icra edenlere nakkaş, müsavvir, minyatür sanatçısı, tasvir sanatçısı veya şebihnüvis deniliyor. Ülkemizde yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan minyatür sanatı, tarihi ve kültürel mirasımızın önemli bir parçası olarak kabul görüyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
12
parçalı az bulutlu