banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

KÜLTÜR VARLIKLARIMIZ ABD’YE KAÇIRILAMAYACAK

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri, kültür varlıklarının korunması alanında önemli bir iş birliğine imza atıyor. İki ülke arasındaki anlaşma ile sergiler gibi özel izne tabi durumlar hariç, anlaşmaya konu her türlü arkeolojik ve etnolojik eserin Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesi yasaklanacak.

Kültür Sanat 20.01.2021, 00:09 19.01.2021, 17:19 Haber Merkezi
495
KÜLTÜR VARLIKLARIMIZ ABD’YE KAÇIRILAMAYACAK
banner12

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre; Türkiye’ye ait arkeolojik ve etnolojik eser kaçakçılığının önlenmesi ile kültür mirasımızın korunmasına katkı sağlanmasının önünü açacak ve bu kapsamda yürütülen ortak çalışmaları da hızlandıracak olan anlaşma, kültür alanındaki mevcut kurumsal ve akademik iş birliğini güçlendirecek. Kültür varlıklarının kanunsuz ithali, ihracı, mülkiyet transferinin önlenmesi ve yasaklanması için alınacak tedbirleri belirleyen UNESCO sözleşmesine taraf olan iki ülke, ikili anlaşmayla kaçakçılığın önlenmesine yönelik tedbirlerini de daha ileri bir seviyeye taşımış olacak.

Türkiye’nin kültürel mirasını korumaya yönelik anlaşma; Kültür ve Turizm, Dışişleri, İçişleri ve Ticaret Bakanlıkları ile Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği ve Amerika Birleşik Devletleri Eğitim ve Kültürel İlişkiler Bürosu’nun iş birliği ve titiz çalışmalarıyla hayata geçecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
25
açık