banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

"İSTİKLAL MARŞI VE MEHMET AKİF ERSOY" SERGİSİ TÖRENLE AÇILDI

Anadolu Yolunda "Yüreklerde Akif Dillerde Hürriyet" temalı İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy sergi tırı ziyarete açıldı. Sergide hayat boyu öğrenme kurumlarındaki kursiyerlerin Mehmet Akif Ersoy'dan esinlenerek minyatür, hat, tezhip, keçe, ebru gibi tekniklerle yaptıkları 593 el işi eser yer aldı. Sergi tırı; İstanbul'un ardından Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Burdur, Konya, Kastamonu ve Çankırı'yı ziyaret ederek İstiklal Marşı'nın kabul ediliş yıl dönümü olan 12 Mart'ta Ankara'ya ulaşacak.

Kültür Sanat 24.02.2022, 00:09 24.02.2022, 10:03 Haber Merkezi
780
"İSTİKLAL MARŞI VE MEHMET AKİF ERSOY" SERGİSİ TÖRENLE AÇILDI
banner12

Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un Milli Mücadele'ye katılmak amacıyla İstanbul'dan Anadolu'ya geçip Anadolu'nun birçok şehrini gezerek halkı Milli Mücadele'ye destek olmaya davet edişinden esinlenilen "İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy" adlı sergi, Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Merkez Kampüsü'nde gerçekleştirilen törenle ziyarete açıldı. Anadolu Yolunda "Yüreklerde Akif Dillerde Hürriyet" temalı sergide Türkiye'nin dört bir yanındaki hayat boyu öğrenme kurumlarından kursiyerlerin Mehmet Akif Ersoy'dan esinlenerek minyatür, hat, tezhip, keçe, ebru gibi tekniklerle yaptıkları 593 el işi eser yer aldı.

Serginin açılışında konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un hatırasını yaşatma gayreti içinde olduklarını belirterek "Akif'imizi Anadolu'da çocuklarımıza yeniden hatırlatmak onun Safahat'ını yeniden cümle cümle, mısra mısra, kelime kelime zihinlerde, gönüllerde inşa etmek, bizim üzerimize manevi bir sorumluluk" dedi. Yılmaz, gençlere Mehmet Akif'in "Safahat" adlı eserini okumalarını önererek "Çünkü Akif'imiz hep Kuran'ı, sünneti ve mazlumların sesi olmayı, zalimlere dik durmayı ve vatanı, milleti, bayrağı, emaneti hep merkeze almış. Biz onu okuduğumuzda âdeta kendimizi görürüz" dedi.

Bakan Yardımcısı Yılmaz, sergi tırının hayırlı yolculuklarla nice güzel mekanlara ulaşmasını temenni etti.

Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon Ersoy da sergi tırının ziyaret edeceği kentlere dikkati çekerek; "Bu iller, bir şair ve fikir adamı olan dedem, vatanı işgal edilirken evine çekilmek ve ağlamak yerine Anadolu'ya geçti. Ankara'ya geldi. Ardından görevli olarak Meclisimiz tarafından bir irşat heyeti, aydınlatma heyetiyle beraber gittiği her yerde insanımızı Millî Mücadele'ye çağırdı. Vaazlar verdi. Yüreğinden kopan vaazları Eşref Edip'le beraber kaleme aldılar. O vaazlar bugün bizlere ulaştı" diye konuştu.

Programda Mehmet Akif Ersoy ile ilgili tiyatro oyunu gösterimi ve müzik dinletisi sunuldu.

Tören sonunda Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz tarafından Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon Ersoy'a murakka tekniği ile basılan Osmanlıca İstiklal Marşı kitabı ve diploması hediye edildi.

Sergi tırı, İstanbul'un ardından 23 Şubat'ta İstanbul'dan yola çıkarak Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Burdur, Konya, Kastamonu ve Çankırı'yı ziyaret edecek. Tır, İstiklal Marşı'nın kabul ediliş yıl dönümü olan 12 Mart'ta Ankara'ya ulaşacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
19
parçalı az bulutlu