banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

İSMİ SONSUZ ŞÜKRAN KÖYÜ’NDE YAŞAYACAK

Hüyük ilçesindeki Sonsuz Şükran Köyü’nde yaşayan sanatçılar; 70 yaşında hayata gözlerini yuman, Nasreddin Hoca Şenliklerinin Temsili Nasreddin Hocalarından, usta tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy’un isminin yaşatılması adına, Büyük Ustalar Çınarlığı’nda buluşarak çınar fidanını toprakla buluşturdu.

Kültür Sanat 08.09.2021, 00:08 07.09.2021, 17:43 Haber Merkezi
926
İSMİ SONSUZ ŞÜKRAN KÖYÜ’NDE YAŞAYACAK
banner12

Büyük Ustalar Çınarlığı’nda Ferhan Şensoy adına bir çınar fidanının toprakla buluşturularak can suyu verildiği programda konuşan, Sonsuz Şükran Köyü’nün kurucusu Mehmet Taşdiken, sanatçılar olarak değerli tiyatro ustası Ferhan Şensoy’u kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.

Şensoy’un hem çok yenilikçi hem de geleneği güncele uyarlayan bir eski gelenekten, ustalardan devrolmuş kavuk sahibi olduğunu da hatırlatan Taşdiken; “Türk geleneksel tiyatrosunu modern sahneye taşıyan çok değerli eserler yazmış, çok aykırı, yenilikçi bir tiyatro ustamızdı. Biz Sonsuz Şükran Köyü’nde Türkiye’nin değerlerini, isimlerini yaşatma kararındayız ve bu geleneğin buranın yerleşmiş insanları tarafından bundan sonra da devam ettirileceğini tahmin ediyor, umuyor ve bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Programa katılan sanatçılardan, ünlü bestekar ve bağlama ustası Ali Osman Erbaşı ile fotoğraf sanatçısı İbrahim Göksungur; rahmet diledikleri Ferhan Şensoy’un örnek bir sanatçı olduğunu vurguladılar.

Heykeltıraş Meral Aran Kaysı da yaptığı kısa konuşmada; “Köyümüzde kaybettiğimiz değerleri yaşatmak adına çınarlığımız bulunuyor. Bugün bir de Ferhan Şensoy için çınar diktik. Türkiye’de sanat zor bir süreç, uzun soluk ve özveri istiyor. Şensoy, bunu felsefeyle harmanlayan usta bir oyuncuydu, rahmetle anıyor, yad ediyoruz. Burada yaşatacağız” ifadelerine yer verdi.


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-9
kar yağışlı