banner8

banner9

banner28

banner10

HAYDİ AKŞEHİR: GELECEK GENÇLERİN

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ve kültür endüstrileri için geleceğin temellerini oluşturmayı amaçlayan “Gelecek Gençlerin” Kültür Endüstrileri Destek Programı kapsamında; üretecekleri projelerle gençleri kültür endüstrileri odağında bir araya getirecek belediyeler, ticaret, sanayi, esnaf ve sanatkar odaları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, müze vb. kültür sanat kurumlarına, 50 binden 750 bin liraya kadar destek sağlanacak.

Kültür Sanat 17.11.2021, 00:11 16.11.2021, 17:03 Haber Merkezi
559
HAYDİ AKŞEHİR: GELECEK GENÇLERİN
banner12

Bakanlığın resmi internet sitesinde kamuoyu ile paylaşılan duyuruya göre; ana eksenleri “girişimcilik” ve “yenilikçi modellerle eser üretme becerileri” olan programla gençlerin kültür alanında girişimcilik kapasitelerinin artırılması ve iş dünyası, sektör temsilcileri ve eğitim kurumları işbirliğinde eğitim ve beceri programları geliştirilmesi hedefleniyor.

Gençlere yönelik olarak oluşturulacak projelerin etki alanının geniş olması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla da programda kurumsal başvurular kabul edilecek. Valilikler, üniversiteler, belediyeler, il milli eğitim müdürlükleri, ticaret, sanayi, esnaf ve sanatkar odaları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, teknoloji geliştirme bölgesi, iş geliştirme merkezi, teknoloji geliştirme merkezi yönetici şirketleri ya da teknoloji transfer ofisi şirketleri ile müze ve galeriler gibi kültür sanat kurumları gibi kar amacı gütmeyen tüm kurumlar, program kapsamındaki başvurularını 24 Kasım-24 Aralık tarihleri arasında gelecekgenclerin.ktb.gov.tr adresi üzerinden yapabilecekler.

Nihai kullanıcısı ve hedef kitlesi 16-29 yaş grubu arasındaki gençler olan programın öncelikleri; gençlerin kültür sanat alanındaki becerilerinin geliştirilmesi, buna ilişkin alt yapıların ve gençlerin kültür alanında girişimciliğini geliştirecek mekanizmaların kurulması yönünde projelerin oluşturulması şeklinde sıralanıyor.

Kültür endüstrileri; resimden görsele, sahne sanatları, tiyatro, oyun, yazılım, medya, mimarlık, tasarım gibi çok geniş bir alanda tarifleniyor. Gençlerin yeteneklerini geliştirecek olan eğitim programlarından, onları bu alanlarda kendi işini yapan girişimciler haline getirmeye varana kadar geniş bir skalada proje hazırlanmasının mümkün olduğu destek programıyla gençlerin yetenekleriyle aslında ekonomik ürün olarak kültür sanat sahnesine çıkabilmeleri amaçlanıyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-5
parçalı bulutlu