banner8

banner9

banner28

banner10

DEREÇİNE HÖYÜK TESCİLLENDİ, SIRADA KALE VAR

Dereçine sınırları içerisinde bulunan ve Afyonkarahisar Müze Müdürlüğü uzmanlarınca gerekli tespitleri yapılan alan, “Dereçine Höyük” adıyla Birinci Derece Arkeolojik Sit olarak tescil edildi.

Kültür Sanat 03.04.2021, 00:08 02.04.2021, 17:36 Haber Merkezi
1483
DEREÇİNE HÖYÜK TESCİLLENDİ, SIRADA KALE VAR
banner12

Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun konuya ilişkin Kararı, 31441 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı. Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yazısı doğrultusunda Kurul Müdürlüğü uzmanlarınca yapılan incelemeler sonucunda alındığı belirtilen Kararda, alanın Birinci Derece Arkeolojik Sit olarak tescil edildiği belirtilerek; “Söz konusu alanda Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun Arkeolojik Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları’na ilişkin 658 sayılı İlke Kararı’nın ilgili hükümlerinin geçerli olduğuna, bu hükümlerin geçiş dönemi koruma esasları ve kullanma şartları olarak belirlenmesine, alanda kolluk kuvvetlerince gerekli güvenlik önlemlerinin artırılmasına ve sit sınırları içerisinde Kurulumuzdan izinsiz herhangi bir fiziki ve inşai müdahalede bulunulmamasına karar verildi” ifadelerine yer verildi.

Tarih araştırmalarına önem vermeyi sürdüreceklerini söyleyen Dereçine Belediye Başkanı Ömer Yıldız; “Araştırmalarımız sonucunu veriyor. Tescili yapılan höyük, Dereçinemizin tarihini 6 bin yıl geriye kadar götürüyor. Beldemizde günümüzden binlerce yıl önce de medeniyet vardı, hep var olacak. Sırada Frigya dönemi kalemiz ve diğer tarihi eserlerimiz var” dedi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
21
açık