banner8

banner9

banner28

banner10

BM’DE SERGİLENECEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre; Göbeklitepe’den bir eserin kopyası, New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde sergilenecek. Kopya, BM’de sergilenen Türkiye kaynaklı 2’nci eser olacak.

Kültür Sanat 18.05.2021, 00:08 17.05.2021, 17:25 Haber Merkezi
551
BM’DE SERGİLENECEK
banner12

“Dünyanın buluşma noktasından tarihin sıfır noktasına kapı aralanıyor” başlıklı açıklamada; 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen Göbeklitepe’den bir eserin kopyasının BM Genel Merkezi’nde sergileneceği belirtilirken, Hititler ile Mısır arasında imzalanan Kadeş Barış Antlaşması metninin bakırdan yapılan büyütülmüş kopyasının da 1970 yılında, dönemin BM Genel Sekreteri U Thant’a sunulduğu hatırlatıldı.

Açıklamaya göre, dünya kültür mirası Göbeklitepe’nin D yapısı olarak adlandırılan bölümünde bulunan 5,5 metre yüksekliğindeki “P18” numaralı dikilitaşın (stel) sert kireçtaşından yapılacak kopyası, Birleşmiş Milletler’e resmi bir sanat hediyesi olarak sunulacak.

New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde kalıcı olarak sergilenecek olan eser, Göbeklitepe’nin evrensel bir kültür mirası olma özelliğini göstererek önemli bir tanıtım fırsatı sunacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
21
açık