banner8

banner9

banner10

BİN 800 YILLIK YAZIT AİT OLDUĞU TOPRAKLARDA!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yürüttüğü hukuk mücadelesi sonucunda İtalya’dan Türkiye’ye iadesi sağlanarak ait olduğu topraklara getirilen bin 800 yıllık “Lidya Yazıtı”, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenecek.

Kültür Sanat 25.09.2020, 00:07 24.09.2020, 17:38 Haber Merkezi
1838
BİN 800 YILLIK YAZIT AİT OLDUĞU TOPRAKLARDA!
banner12

Yazıtın tanıtım töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy; kültür varlığı ve kaçakçılığıyla mücadeledeki kararlılığın, Covid-19 salgını sürecinde de ara vermeden devam ettiğini, birimlerin üstün gayretleri sayesinde Lidya medeniyetine ait milattan sonra 215-216 yıllarına tarihlenen yazıtın iadesinin sağlandığını söyledi.

“Kaçakçılıkla mücadele, yalnızca devlet kurumlarının çabalarıyla kazanılamaz. Tüm halkımız, vatandaşlık görevi bilinciyle kültür varlıklarımıza sahip çıkmalı, korunmasında duyarlılık göstermeli, destek vermelidir” diyen Bakan Ersoy’un konuşmasında öne çıkan ifadeler şöyle:

“Yalnızca Batı Anadolu'ya özgü bir yazıt çeşidi olan eser, İtalyan kültür polisi tarafından 1997 yılında bir antika tüccarının iş yerine yapılan baskında ele geçirildi. Bakanlık yetkililerince yapılan incelemelerde; 1987 yılında Prof. Dr. Hasan Malay tarafından yayımlandığı tespit edilerek, Manisa'nın Demirci ilçesinde bulunan Apollon Aksyros Tapınağı'ndan çalındığı anlaşıldı. İtalya'daki hukuki süreçte hakimin değişmesi, daha sonra aleyhe verilen haksız karar ve ardından temyiz girişinin 6 yıl ötelenmesi gibi sıkıntılar sebebiyle Lidya Yazıtı, 20 yılı aşkın bir süredir ait olduğu topraklara dönmeyi bekledi. Bakanlığımızın ısrarlı tutumu, hem Dışişleri Bakanlığımızca hem Roma Kültür ve Tanıtma Müşavirliğince davanın yerinde ve özenle takip edilmesi sonucunda Floransa'daki üst mahkeme, eserin ülkemizden kaçırılmış olduğunu kabul ederek, eser üzerindeki mülkiyet hakkımızı onayladı.

Sessiz Kalmayın!

Son 18 yılda 4 bin 441 eserin ülkemize iadesini sağladık. Kültür varlığı kaçakçılığıyla daha etkin bir mücadele için 2020 yılı Şubat ayı itibariyle kurumsal kapasitemizin artırılması yoluna gittik. Kaçakçılıkla mücadele, yalnızca devlet kurumlarının çabalarıyla kazanılamaz. Lütfen kaçak kazılar, kültür varlıklarının tahribi, yasa dışı olarak kültür varlığı bulundurulması ve kültür varlıklarının yurt dışına çıkarılması gibi suç olan eylemlere sessiz kalmayalım.”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy; Dışişleri Bakanlığı’na ve süreç boyunca verdikleri bilimsel desteklerinden ötürü Prof. Dr. Hasan Malay, Prof. Dr. Sencer Şahin ve Prof. Dr. Cumhur Tanrıver'e teşekkür etti.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
parçalı bulutlu