banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

AKŞEHİR’DE MİLLİ MÜCADELENİN KİTABI YAZILIYOR

Akşehir Belediyesi’nin kültür yayınları kapsamında başlanan çalışmayla Akşehir’de Milli Mücadele döneminde tutulan günlükler ve derlenen hatıralar kitap haline getiriliyor. Yaşanmış olayları günümüze taşıyacak olan kitap; gazetemiz köşe yazarları Araştırmacı Gazeteci Mehmet Koç ve Araştırmacı Yazar Dursun Solmaz tarafından kaleme alınacak.

Kültür Sanat 25.09.2021, 00:09 24.09.2021, 17:46 Haber Merkezi
1022
AKŞEHİR’DE MİLLİ MÜCADELENİN KİTABI YAZILIYOR
banner12

Yazarlardan Dursun Solmaz ile Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel eşliğinde makamında görüşen Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; “Milli Mücadele döneminde Akşehir’de tutulan günlükleri ve hatıraları derletip kitap haline getirerek kitapseverlerin beğenisine sunacağız. Milli Mücadele döneminde 9 ay 10 gün boyunca Batı Cephesi Karargahına ev sahipliği yapan şehrimizde o dönemde yaşananlar bu kitapla gelecek nesillerimize de aktarılmış olacak. Cumhuriyetimizin doğumuna ev sahipliği yapan Akşehir’imizde yayınlanacak olan bu kitabın çok önemli bir eser olacağına inanıyor, kitabımızı kaleme alacak olan Mehmet Koç ve Dursun Solmaz’a da şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Araştırmacı Yazar Dursun Solmaz, konuya ilişkin açıklamasında; “Uzun yıllardan bu yana Mehmet Koç ile birlikte Akşehir ve yöresi üzerine çeşitli tarihi çalışmalarda bulunarak kitaplar yazdık. Son olarak Dereçine Belediyesi’ne bir tarih kitabı hazırlayarak, bölgede Milli Mücadele’de yaşanan hatıraları ve anıları derledik. Yaklaşık 4 yıldır da Akşehir’de Milli Mücadele döneminde tutulan günlükleri derliyoruz. Bilindiği gibi Akşehir, Batı Cephesi Karargahı’nın burada olması nedeniyle çok hareketli günler yaşadı. Burada yaşananlar, Akşehir’de askerlik yapan subay ve erlerin de günlüklerine yansıdı. Bunların toparlanması ve tek kitapta toplanması, Akşehir’in Milli Mücadele tarihinde ne kadar önemli bir yer tuttuğunun da belgesi olacaktır. Günlüklerin yanı sıra o dönemi yaşamış Akşehirlilerin hatıralarında kalan anıları da bu eserle yüzyıllar sonrasına aktarılacak” diye konuştu.

Araştırmacı Gazeteci Mehmet Koç da yaptığı açıklamada, Akşehir’in Milli Mücadele’de ev sahibi konumunda olduğunu belirterek; “Çeşitli sosyal mecralarda yıllarca topladığımız anıları yazarak halkımıza ulaştırmaya çalıştık. Bize böyle bir eseri yazmamızda destek veren Akşehir Belediye Başkanımız Salih Akkaya’ya teşekkür ederim. Yazacağımız bu kıymetli eser, inşallah 24 ağustos 2022’de okuyucusu ile buluşacak” dedi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-5
parçalı bulutlu