banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

180 UNSUR DAHA ENVANTERE KAYDEDİLDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre; Somut Olmayan Kültürel Miras Türkiye Ulusal Envanterine 180 kültür mirasımızın daha kaydedilmesiyle envanterdeki toplam unsur sayısı 294’e ulaştı.

Kültür Sanat 16.12.2020, 00:05 15.12.2020, 17:32 Haber Merkezi
499
180 UNSUR DAHA ENVANTERE KAYDEDİLDİ
banner12

Türkiye’nin yaşayan miras değerlerinin ve eşsiz kültürel hazinelerinin kayıt altına alındığı ulusal envanter, Somut Olmayan Kültürel Miras Değerlendirme Kurulu’nun aldığı kararla yeniden düzenlendi. Klasik Türk süsleme sanatlarından dokuma sanatı geleneklerine, geleneksel çalgı yapım ve icracılığından çocuk oyun ve oyuncakları geleneklerine, geleneksel sporlardan misafir ağırlama geleneklerine ve Türk mutfak kültüründen geleneksel seyirlik sanatlara kadar oldukça geniş bir yelpazede 180 kültürel ve sanatsal değer daha ulusal envantere eklendi.

Bir unsurun, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine sunulabilmesi için öncelikle ulusal envantere kayıtlı olması gerektiğini vurgulayan Bakanlık Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş; bu envanter çalışmasıyla hem Türkiye’nin sahip olduğu kültürel ve sanatsal değerlerin tespit ve kayıt işlemlerinin gerçekleştirildiğini hem de UNESCO’ya kaydettirebilecek somut olmayan kültürel miras unsuru potansiyelimizin ne derece yüksek olduğunun ortaya konulduğunu söyledi.

Türkiye, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerine kaydettirdiği 18 unsuruyla en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasında yer alıyor. UNESCO listelerine başvuruların temel şartını oluşturan ulusal envanter, önümüzdeki günlerde https://aregem.ktb.gov.tr/ adresinde de yayınlanacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
7
parçalı bulutlu