08.05.2020, 00:02 1

KIZILAY - İHH - AKSEV

İnsanların spor kulüplerine yardım yaparken resim çektirip reklam yapmasında hiç bir sakınca yok. Fakat mesele Allah adına ibadet maksatlı yardım etmek olunca, '”veren el, alan eli görmeyecek” düsturu ile hareket etmeniz icap ediyor.

Zekat, sadaka, fitre gibi yardımları yapmakla mükellef olanlar veya sosyal paylaşım mantığı ile yardım dağıtanlar, öncelikle akraba ve yakın çevresinden başlayarak vermelidirler.

Ramazan ayında yardım paketleriyle evlerin önünde, içinde, yardım alan kişilerle, hatta onların çocuklarıyla, yüzleri belirgin şekilde resim çektirip paylaşmak, yapılan iyiliklere gölge düşüreceğinden, kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Yerelde yardım vermeye gücü yeten kişi ve kuruluşları, yardım almayı iş edinmiş, asalak ve aç gözlü malum kişiler, çok yakından takip ederler. Dolayısıyla yaptığınız yardımın ecrini kaçırıncaya kadar, sabrınızı zorlarlar.

Ancak gerçek ihtiyaç sahibi olanlar, kendilerini gizleyerek onurlu ve gururlu hareket ederler. İşte asıl yardım yapılması gerekenler de bunlardır. O nedenle ince eleyip sık dokuyarak bu mazlum insanları bulmak gerekir.

Siz KIZILAY, İHH, AKSEV gibi hemen yanı başınızda olan kurumlara ulaşarak, üzerinize düşeni ya da daha fazla miktar ayni ve nakdi yardımlarınızı onlara teslim edebilirsiniz. Bu ve benzeri yardım kurumları; nakit para, hazır yemek, gıda kolisi, kıyafet, öğrenci bursu olarak sizin adınıza yardım dağıtmakla kendilerini sorumlu ilan etmişlerdir.

KIZILAY, İHH, AKSEV gibi kurumların profesyonelce yaptıkları araştırmalar neticesinde gerçek ihtiyaç sahipleri bulunarak, onların eksiklerine göre yardım yapıldığından emin olabilirsiniz.

2011-2015 yılları arasında, Hazır Yemek Dünyası Fabrikasını işlettiğim dönemde, bir işadamı kesinlikle isminin duyurulmaması şartıyla, Ramazan boyunca uygun göreceğimiz sokaklarda, iftar yemekleri verilmesini istemişti. 3 yıl Ramazan boyunca, muhtarlara hangi sokaklarda yemek verilmesinin uygun olacağını sorarak, iftar yemeklerini vermiştik. İşadamı ne yemeğe geldi, ne sokaktan geçti, ne yemek fabrikasına uğradı; müdürü gelir hesabı kapatırdı.

İslam’ın emrettiği gibi işin reklam boyutuna girmeden, insanları rencide etmeden, sadece Allah'ın rızasını kazanmak adına, muhtaca ve düşküne yardım edenleri tebrik ediyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner27
19
açık