banner8

banner9

banner28

banner10

YENİ ADLİ YILDA 2 ÖNEMLİ UYGULAMA

Yeni adli yılın başlamasıyla birlikte 2 önemli uygulama da hayata geçirilecek. Yeni yılla birlikte İnfaz Hakimliği uygulaması başlarken, Asliye Ceza Mahkemelerinin duruşmalarına 9 yıl aradan sonra Savcı da yeniden katılmaya başlayacak. 

HUKUK 29.08.2020, 00:09 28.08.2020, 17:51 Haber Merkezi
2547
YENİ ADLİ YILDA 2 ÖNEMLİ UYGULAMA
banner12

2020-2021 adli yılı 1 Eylül’de başlıyor. Yeni adli yılda; 592 adliyede, 15 bölge adliye mahkemesinde, 7 bölge idare mahkemesinde ve yüksek yargıda toplam 21 bin 863 hakim ve savcı ile 79 bin 482 personel yeni adli yılla birlikte yargı teşkilatında görev alacak. Yeni adli yılın başlamasıyla birlikte Yargı Reformu Strateji Belgesinde yer alan ve reform niteliğindeki iki önemli uygulama da hayata geçirilmiş olacak. 9 yıl aradan sonra asliye ceza mahkemelerinin duruşmalarına savcı yeniden katılacak. Müstakil infaz hakimlikleri kurulacak. Ayrıca adliyelerde korona virüs tedbirleri de titizlikle uygulanacak. 

Son yıllarda hakim ve savcı sayısının artmasıyla asliye ceza mahkemelerindeki olağan sisteme 9 yıl aradan sonra dönülme imkanı doğmasıyla; Cumhuriyet savcılarının asliye ceza mahkemelerindeki duruşmalara çıkmasının hem sanık hem mağdur yönünden güvence oluşturacağı belirtiliyor. 

İnfaz Hakimliği ise Adalet Bakanlığınca hazırlanan Yargı Reformu Stratejisi Belgesi’nde yer alan hedeflerden biriydi. Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında TBMM’de kabul edilen kanuni düzenlemeyle infaz hakimliklerinin yetkileri genişletildi ve müstakil infaz hakimliklerinin kurulması benimsendi. Yenilenmiş infaz hakimlikleri, 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle faaliyet göstermeye başlayacak.

İnfaz hakimliği uygulamasıyla birlikte yargılamayı yapan asliye ve ağır ceza mahkemelerinin kararları sonrasında hükümlülerin cezalarının infazına ilişkin kararları, uzmanlaşmış infaz hakimleri verecek.
Bu yeni uygulama ile cezaların infazında bireyselleştirme, ihtiyaca uygunluk ve etkinlik, infaz uygulamalarının uzmanlık çerçevesinde yürütülmesi, yargılama yapan mahkemelerin dosyalara daha fazla vakit ayırabilmeleri, denetimli serbestliğin daha etkin uygulanması, yetki ve görev uyuşmazlıkları sebebiyle süreçlerin uzamasının önüne geçilmesi gibi konularda ceza infaz sistemine olumlu yansımalarının olması bekleniyor.

Korona virüs önlemleri titizlikle uygulanacak

Adalet Bakanlığı daha önce salgın sürecinde adliyelerde alınacak tedbirleri içeren kılavuz hazırlamıştı. Yeni adli yılla birlikte adliyelerde yeni tip korona virüs kapsamında alınan tedbirler yine titizlikle uygulanacak. Bu kapsamda tüm Türkiye’de adliye girişlerine sosyal mesafe kurallarını hatırlatan işaretler yapıştırıldı. Adliye girişlerine ve belli noktalara dezenfektan konuldu. Adliyelerde girişte maske kullanımı da zorunlu olacak.

Yeni yılda diğer yeni uygulamalar

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hayata geçirilen bazı uygulamalar da yeni adli yılla birlikte başlıyor. Bu uygulamalardan kanuni düzenlemeler gerektirenler TBMM’de kabul edilerek yasalaşırken, bazı faaliyetler de idari düzenlemelerle hayata geçirildi. Yeni adli yılla birlikte başlayacak faaliyetler şöyle: 

*Hazırlık çalışmaları devam eden İnsan Hakları Eylem Planı kamuoyuna açıklanacak.   

*İdari yargıda istinaf yargılaması yapan bölge idare mahkemelerinin sayısı yeni adli yılda 7’den 8’e çıkartıldı.   

*Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile hukuk yargılamalarının daha etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesine yönelik önemli değişiklikler yapıldı.   

*Aynı kanun ile Tüketici Mahkemelerinde görülen uyuşmazlıklarda, dava açılmadan önce arabulucuya gidilmesi zorunluluk haline getirildi.   

*Yeni adli yılda revize edilmiş infaz hakimliği ile cezaların infazında etkinlik sağlandı.   

*Mağdurlara hizmet vermek üzere 99 Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü kuruldu.   

*Şiddet mağduru kadınlar ile çocukların ifade ve beyanlarının özel ortamlarda alınması için 72 adliyede Adli Görüşme Odaları (AGO) oluşturuldu.   

*Arabuluculukta uzmanlaşmanın önü açılarak hizmetlerin daha nitelikli sunulması sağlandı.   

*Özel hukuk tüzel kişilerinin bilirkişi olarak hizmet vermesi sağlanarak bilirkişilik sisteminin kalitesi arttırıldı.   

*Ceza infaz kurumlarında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mesleki Eğitim Merkezleri kurulması kapsamında ilk Adalet Mesleki Eğitim Merkezi, 14 Ağustos 2020 tarihinde Sincan Ceza İnfaz Kurumları kampüsünde açıldı.   

*Açık ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin bir kamu kurumunda çalışma ve bu kamu kurumuna ait tesiste barınma (Orman Genel Müdürlüğü gibi) suretiyle cezasının infazı mümkün hale getirildi. (İHA)

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
8
parçalı bulutlu