banner8

banner9

banner28

banner10

“SOMUT DELİL”

Geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 31541 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

HUKUK 15.07.2021, 00:13 14.07.2021, 17:16 Haber Merkezi
1219
“SOMUT DELİL”
banner12

Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen kanunun yayımlanma tarihi itibariyle yürürlüğe giren maddeleri arasında; tepkilere yol açan ve görüşülmesi sırasında değiştirilmesi için Meclis’e önerge verilen ancak reddedilen 13. Madde de yer alıyor. Bu madde ile cinsel istismar, cinsel saldırı, kasten öldürme ve işkence gibi suçların da aralarında bulunduğu katalog suçlardan tutuklama için, kuvvetli şüphenin yanında somut delil aranması şartı getiriliyor.

Özellikle çocuk istismarı suçunun; suçun gerçekleştiği koşullar, mağdurun yaşadığı psikoloji, suçun gizli kalması, şikayetlerin olayın üzerinden uzun bir süre geçtikten sonra yapılması gibi özelliklere sahip olması nedeniyle bu suçlarda somut delil aranmasına tepkiler sürüyor. Mağdurlarla yapılan görüşmeler sonucunda psikolog ve pedagoglar tarafından hazırlanan raporların, esasen somut delil olduğunu belirten hukukçular ve sivil toplum kuruluşları; bu maddenin, istismarcıların tutuklanmasına engel teşkil edeceğini dile getiriyorlar.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
9
parçalı az bulutlu