banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

banner35

banner46

GENEL KURULDA KABUL EDİLDİ

Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Yasalaşan teklifin kadına yönelik şiddet suçuna ilişkin maddesine göre; eşe karşı işlenen kasten öldürme, kasten yaralama, eziyet ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarında kabul edilen cezayı artırıcı nedenler, boşanılan eşi de kapsayacak.

HUKUK 10.07.2021, 00:09 09.07.2021, 18:03 Haber Merkezi
1228
GENEL KURULDA KABUL EDİLDİ
banner12

Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen Kanunla İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda değişikliğin yanı sıra; tanığın zorla getirilmesi, adli kontrol yükümlülüğü, kadına şiddet eylemlerine dayanan suçlar ve bilişim sistemleri ile banka ve kredi kartlarının araç olarak kullanıldığı suçlara ilişkin düzenlemelere gidiliyor.

Genel Kurulda kabul edilerek yasalaşan teklifte yer alan önemli başlıklar şöyle:

*İdari başvurulara cevap verme süresi 30 güne, kesin olmayan cevaplar için öngörülen bekleme süresi ise 4 aya indirilecek.

*Usulüne uygun olarak çağrılıp da mazeret bildirmeksizin gelmeyen tanıklar hakkında verilen zorla getirme kararlarının bildirilmesinde telefon, faks ve elektronik posta gibi iletişim araçlarından da yararlanılacak.

*İfadesi alınmak amacıyla düzenlenen yakalama emri üzerine mesai saatleri dışında yakalanan kişi, belirlenen tarihte yargı mercii önünde hazır bulunmayı taahhüt etmesi durumunda, her yakalama emri için yalnızca bir kez uygulanmak kaydıyla Cumhuriyet savcısının emri doğrultusunda serbest bırakılabilecek.

*Katalog suçlarda bir kişinin tutuklanabilmesi, kuvvetli suç şüphesinin somut delillere dayanmasına bağlı hale getirilecek.

*Tutuklamaya, tutuklamanın devamına veya bu konudaki bir tahliye isteminin reddine ilişkin hakim veya mahkeme kararlarında, adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağını gösteren deliller de somut olayda gösterilecek ve kararda yer alacak.

*Adli kontrol yükümlülüğünün devamının gerekip gerekmeyeceği hususunda; soruşturma aşamasında Cumhuriyet savcısının istemi üzerine sulh ceza hakimi tarafından, kovuşturma aşamasında ise resen olmak üzere 4’er aylık aralıklarla karar verilecek.

*Eşe karşı işlenen kasten öldürme, kasten yaralama, eziyet ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarında kabul edilen cezayı artırıcı nedenler, boşanılan eşi de kapsayacak.

*Bilişim sistemleri ile banka ve kredi kartlarının araç olarak kullanıldığı suçlarda, davaya bakma yetkisi bakımından suçun işlendiği yer mahkemesine ilave olarak mağdurun yerleşim yeri mahkemeleri de yetkili olacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
21
parçalı az bulutlu