banner8

banner9

banner10

GECİKMEKSİZİN ZORLAMA HAPSİ

Adalet Bakanlığı tarafından, kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele edilebilmesi için adli yılın başlaması ile birlikte hayata geçirilen yeni uygulamalarla tebligat yapılamaması veya tebliğin gecikmesi gibi sorunlar çözülmüş olacak. Tekrarlanan şiddet vakaları veya tedbir kararlarının ihlali durumunda de gecikmeksizin zorlama hapsi uygulanacak.

HUKUK 07.09.2020, 00:12 06.09.2020, 18:28 Haber Merkezi
2101
GECİKMEKSİZİN ZORLAMA HAPSİ
banner12

Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen yazıda; Bakanlık tarafından yakın zamanda yayımlanan “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun Uygulanması” konulu Genelge uyarınca kadına yönelik şiddetle mücadelede koruyucu ve önleyici tedbirlerin önemine işaret edildi.

Tebligat eşliğinde ihtar, ihlal durumunda zorlama hapsi

Yeni uygulamayla yeni adli yıl ile birlikte tedbir kararları kolluk birimleri aracılığı ile tebliğ edilecek. Tedbir kararlarının kolluk birimleri tarafından tebliği uygulaması ile şiddet uygulayan kişilerin dikkati çekilecek. İhlali durumunda kişi hapse girebileceği yönünde ihtar edilecek. Böylece tebligat yapılamaması veya tebliğin gecikmesi gibi sorunlar ortadan kalkacak. Tekrarlanan şiddet vakaları veya tedbir kararlarının ihlali durumunda gecikmeksizin zorlama hapsi uygulanacak. Bu uygulama ile verilen tedbire uyulması ve şiddet eylemlerinin tekrarlanmaması hususunda caydırıcılık da sağlanmış olacak. 

Aile içi ve kadına yönelik şiddet vakaları belirli Cumhuriyet Savcıları üzerinden takip edilecek

Belirli Cumhuriyet Savcıları tarafından takip edilecek olan vakalarda, mağdurun daha önce şiddete uğrayıp uğramadığı mutlaka kontrol edilecek. Bu yönde bulgulara ulaşılması durumunda şüpheli hakkında etkili koruma tedbirlerine başvurulacak. Özellikle nitelikli ve tekrarlanan şiddet olgusu içeren vakaların risk değerlendirmesi daha dikkatli yapılacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden mutlaka sosyal inceleme raporu istenecek.

Talep edilecek koruyucu ve önleyici tedbir kararları belirlenirken, kolluk birimleri tarafından doldurulan olay kayıt formu ve hazırlanan sosyal inceleme raporu dikkate alınacak. Öfke kontrolü, stresle baş etme, madde bağımlılığı tedavisi gibi vakaya özel uygun önleyici tedbir kararları da göz önünde bulundurulacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner27
19
az bulutlu