banner8

banner9

banner10

BARO SEÇİMLERİ ERTELENİYOR MU?

Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiye kararı ve Sağlık Bakanlığı’nın, mevsimsel etkilerin göz önünde bulundurulmasını isteyen yazısı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Ek Genelgeye göre; sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler, 2 Ekim 2020 tarihinden 1 Aralık 2020 tarihine kadar ertelenecek.

HUKUK 02.10.2020, 16:10 Haber Merkezi
733
BARO SEÇİMLERİ ERTELENİYOR MU?
banner12

Valiliklere gönderilen Ek Genelgede, dünyada ve ülkemizde Covid-19 salgını ve vaka artışlarının devam ettiği hatırlatılırken; “Önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle damlacık yolu ile bulaşan solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının artış gösterebilmesi beklenmektedir. Bu kapsamda, Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan Covig-19 Bilimsel Danışma Kurulu, fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmamasını ve ileri tarihe ertelenmesini önermiştir” ifadelerine yer verildi.

Ek genelgeye göre; bu çerçevede, Sağlık Bakanlığı’nın ilgi yazısı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiye kararı doğrultusunda, mevsimsel etkiler de göz önünde bulundurularak, 2 Ekim 2020 tarihinden itibaren 1 Aralık 2020 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler ertelenecek.

Vali ve Kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Çoklu baro düzenlemesini getiren 7249 sayılı Kanun uyarınca yapılması gereken baro seçimleri ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) Genel Kurulu’nun da Ek Genelge kapsamında ertelenmesi bekleniyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
parçalı bulutlu