banner8

banner9

banner28

banner10

YOĞUNLAŞTIRILMIŞ DİNAMİK DENETİMLER BAŞLIYOR

İçişleri Bakanlığı tarafından Valiliklere gönderilen “Yoğunlaştırılmış Dinamik Denetim Faaliyetleri” konulu Genelgede, kısmi kapanma kararına yönelik yeni tedbirlerin uygulamaya konulduğu hatırlatılırken; salgınla mücadelede, alınan tedbirler kadar bu tedbirlerin denetlenmesinin de sonuç açısından önemli olduğu vurgulandı.

GÜNDEM 16.04.2021, 00:13 15.04.2021, 16:42 Haber Merkezi
1568
YOĞUNLAŞTIRILMIŞ DİNAMİK DENETİMLER BAŞLIYOR
banner12

Genelgede, hafta sonu itibariyle ilk uygulaması yapılacak olan denetimlere ilişkin şu detaylar paylaşıldı:

*Denetimlerin odak noktasını; sokağa çıkma kısıtlamaları, şehirlerarası seyahat kısıtlaması, konaklama tesislerine dair tedbirler ve işyerlerinin açılış-kapanış saatlerine uyulması hususları oluşturacak.

*Yürütülecek her türlü denetim faaliyetinde; işyeri sahipleri/çalışanları ile vatandaşları kurallara uymaya/sorumlu davranmaya nezaketle davet eden rehberlik edici bir yaklaşım sergilenecek. Kurallara aykırılıklarda ısrar, tekerrür, kuralların esaslı ihlali gibi suistimal edici tutum ve davranışlarla karşılaşılması halinde ise gerekli idari/adli işlem tesisinden kaçınılmayacak.

*Hafta sonları başta olmak üzere sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde Vali ve Kaymakamların koordinasyonunda, kolluk kuvvetlerinin azami düzeyde kapasite ile katılım gösterdiği (diğer kurum ve kuruluşların personeli/görevlileri ile takviye edilmiş şekilde) denetimler yapılacak.

*En üst seviyede personelin katılımıyla yapılacak olan denetimlerin ilk uygulaması, 17-18 Nisan 2021 Cumartesi ve Pazar günlerinde gerçekleştirilecek. Takip eden, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde de yoğunlaştırılmış denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

*Önemli cadde, bulvar ve meydanlar ile toplu ulaşım noktaları ve market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi gibi işyerlerinin çevresinde denetim faaliyetleri yoğunlaştırılacak. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde dışarıda bulunan kişiler tek tek durdurularak kontrol edilecek ve kısıtlamadan herhangi bir muafiyetinin bulunup bulunmadığı, muafiyet var ise kişinin bulunduğu yer ve zamanın muafiyetin nedeni, zamanı ve güzergahı ile uyumluluğu kontrol edilecek.

*Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında herhangi bir istisna kapsamında olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı gençler ve çocukların sokağa çıkma kısıtlamasına uymaları sağlanacak.

*Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde, valiliklerce şehirlerin tüm giriş ve çıkışlarında kontrol noktaları oluşturulacak. Şehirlerarası seyahat edilen tüm araçlar durdurularak içerisinde bulunan kişilerin seyahat izin belgelerinin olup olmadığı, seyahatlerinin muafiyet nedeni, zamanı ve güzergahı ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilecek. Şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında yapılacak denetimlerde; HES kodu sorgulama zorunluluğuna uyulup uyulmadığı ve yolcuların geçerli bir HES kodunun bulunup bulunmadığı konuları titizlikle irdelenecek, HES kodu ve seyahat izin belgesi olmadan seyahat ettiği ya da muafiyeti kötüye kullandığı anlaşılan yolcuların seyahatlerine izin verilmeyecek. Zorunluluğa uymayan yolcular ve toplu ulaşım araçlarına adli ve idari yaptırımlar uygulanacak.

*Konaklama tesislerinin Güvenli Turizm Sertifikasına sahip olup olmadığı kontrol edilerek, sertifikası olmayan tesisler hakkında gereği ifa edilmek üzere ruhsatı düzenleyen kuruma bildirim yapılacak. Tesislere girişte HES Kodu sorgulaması yapılıp yapılmadığı, müşterilerin bildirimlerinin mevzuatına uygun olarak yapılıp yapılmadığı ve lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin Kimlik Bildirme Kanunu’nun Ek 2’nci maddesi hükmü doğrultusunda yapılan bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığı hususları kontrol edilecek. Sahte rezervasyon vb. hileli yolların önüne geçilecek ve konaklama tesislerinde kalanlar için getirilen muafiyetlerin kötüye kullanılması önlenecek.

*Konaklama tesisleri içerisinde bulunulan yeme-içme yerlerinin sadece konaklama yapan müşterilerine hizmet verip vermediği, masada en fazla iki kişiye servis açılması sınırlamasına uyulup uyulmadığı, yiyecek-içecek servisi başta olmak üzere konaklama tesisinin herhangi bir yerinde ya da belirli zaman aralıklarında müşterilerin topluca bir araya gelmelerini engelleyecek tedbirlerin alınıp alınmadığı hususları denetlenecek. Konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer otel salonlarında 17 Mayıs 2021 tarihine kadar canlı müzik yapılmasına müsaade edilmeyecek, kayıt dinletilmesi vb. müzik yayınlarının ise en geç saat 21:00’da sona erdirilmesi sağlanacak.

*Faaliyetlerine, 17 Mayıs 2021 tarihine kadar geçici olarak ara verilen hamam, sauna, güzellik merkezi/salonları, halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, lunaparklar ve tematik parklar, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler ile internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri ve bilardo salonlarının kapalı durumda olup olmadıkları kontrol edilecek.

*Tüm işyerlerinin (istisna getirilenler hariç) sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak üzere hafta içi günlerde saat 18:00’da kapanmış olması sağlanacak.

*Yeme-içme yerlerinin açık veya kapalı alanlarda masada müşteri kabul edip etmedikleri ve gel-al ile paket servis için belirlenen saat sınırlamalarına uyup uymadıkları denetlenecek.

*Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında 10:00-17:00 saatleri arasında faaliyet göstermeleri öngörülen market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilerin açılış-kapanış saatlerine uygun hareket edip etmediklerine bakılacak.

*Ramazan ayı boyunca özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretiminin iftardan 1 saat önce sonlandırılması hususu ile bu saatten iftar saatine kadar sadece satış işlemi yapılıp yapılmadığı kontrol edilecek.

*Denetim çalışmaları sonucunda yürütülen faaliyetlere dair veriler İSDEM’e anlık olarak girilecek ve sonuçlar İSDEM yazılımı üzerinden ilçe, il ve ülke geneli bakımından analiz edilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
15
açık