banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

“YETA” DEVREYE ALINDI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) gönüllülük esasına dayalı Yenilenebilir (Yeşil) Tarife uygulaması YETA kapsamında enerji temin eden tüketicilerin ev ve işyerlerine sertifika verilecek ve elektrik faturalarında, söz konusu enerjinin yenilenebilir kaynaklardan üretildiğini gösteren özel bir işaret bulunacak.

GÜNDEM 08.08.2020, 00:07 07.08.2020, 17:25 Haber Merkezi
2170
“YETA” DEVREYE ALINDI
banner12

YETA kapsamında enerji kullanmak isteyen tüketiciler, kendi bölgelerinde faaliyet gösteren tedarik şirketlerinden yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik enerjisi temin edebilmek için söz konusu şirketlere talepte bulunacaklar. Tarife değişikliği, talep tarihinin içerisinde bulunduğu dönem sonundaki endeks tespitleriyle çıkarılacak faturayı takip eden ilk fatura döneminde yerine getirilmiş olacak. Tüketiciler, 1 takvim yılı içinde en fazla iki kere YETA'ya geçme talebinde bulunabilecekler.

Bu tarifeyi tercih eden tüketicilerin faturalarında, kullandıkları elektriğin temiz kaynaklardan üretildiğini gösteren bir işaret yer alacak. YETA'yı kullanan tüketiciler EPDK tarafından belirlenen tarife bedeli üzerinden faturalandırılırken, fatura kalemlerinde mevcut tarifeye göre herhangi bir fark olmayacak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik tedarik etmek isteyen tüketicilerin kullandıkları enerjinin bu kaynaklardan üretildiğinin şeffaf ve güvenilir bir şekilde tüketicilere kanıtlanabilmesi ise Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Belgesi (YEK-G Belgesi) ile sağlanacak. Böylece şirketler, ürettikleri her megavatsaat elektrik için YEK-G belgesi oluşturarak tüketicilerine sağladıkları elektriğin kaynağını ispatlayabilecekler.

YEK-G belgelerine ilişkin düzenlemenin tamamlanmasının ardından görevli tedarik şirketleriyle birlikte tüm tedarik şirketleri, tüketime konu enerjiyi YEK-G belgesiyle sertifikalandırabilecekler.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
açık