banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

YENİ BİR HİZMET DAHA

İl ve İlçe İdare Kurulları kararı ile ad veya soyadı düzeltilmesine ilişkin başvurular, artık e-Devlet Kapısı’ndan yapılabilecek.

GÜNDEM 12.10.2021, 00:11 11.10.2021, 17:48 Haber Merkezi
519
YENİ BİR HİZMET DAHA
banner12

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce hayata geçirilen yeni e-hizmet ile ad ve soyadı düzeltilmesine ilişkin başvuruların alınması işlemi, e-Devlet Kapısına taşındı. Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda yapılan düzenleme sonucu kişinin 2 yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla Soyadı Kanunu’nun 3’üncü maddesine aykırı yazılan, yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişlikleri bulunan ad ve soyadları il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir kereye mahsus mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesinin önü açılmıştı.

Bu süre; 2019 yılında, Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na eklenen geçici madde ile 3 yıl daha uzatılmıştı. Ayrıca maddenin geçerliliği için belirlenen sürenin bitmesi üzerine tekrar bir süre uzatımına gidilmesi ihtiyacı duyulduğu takdirde Kanun değişikliğine gidilmeden Cumhurbaşkanlığı makamınca sürenin uzatılabilmesi de sağlanmıştı.

Bunun yanı sıra maddeye eklenen yeni hüküm ile genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafından gülünç karşılandığı değerlendirilen adların da mahkeme kararı aranmaksızın il veya ilçe idare kurullarınca değiştirilebilmesine olanak tanınmıştı. Vatandaşlar bu uygulamadan 6 Aralık 2022 tarihine kadar faydalanabilecekler.

Yapılan düzenleme ile ad ve soyadlarının düzeltilmelerine yönelik mahkemelerin iş yükü azaltıldığı gibi bürokratik süreçler de kısaltıldı. Bu sayede 2017 yılından bugüne kadar 275 bin 808 kişi soyadını, 121 bin 65 kişi ise ismini düzeltti.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
parçalı az bulutlu