banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

YEME İÇME YERLERİ MÜŞTERİ KABUL EDEBİLECEK

İçişleri Bakanlığı Genelgesi doğrultusunda Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan Karara göre; yeme içme yerleri, belirlenen şartlarda müşteri kabul etmeye başlayacak.

GÜNDEM 01.06.2021, 13:11 01.06.2021, 13:18 Haber Merkezi
1240
YEME İÇME YERLERİ MÜŞTERİ KABUL EDEBİLECEK
banner12

Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme içme yerleri; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde belirtilen tüm kurallar ile masalar arasında her yönden 2 metre ve yan yana sandalyeler arasında 60 cm mesafe bırakılması, aynı anda aynı masada açık alanlarında 3, kapalı alanlarında ise 2’den fazla müşteri kabul edilmemesi şartlarına uyulması kaydıyla hafta içi 5 gün ve Cumartesi günlerinde 07:00-21:00 saatleri arasında masada servis, gel-al ve paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecekler.

Ayrıca 21:00-24:00 saatleri arasında ve Pazar günleri 07:00-24:00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecekler.

14 Nisan 2021 tarihinden bu yana faaliyetlerine ara verilmiş durumda olan;

Sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler ile internet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı sahalar, spor salonları, açık yüzme havuzları,  Lunaparklar ve tematik parkları gibi faaliyet alanında bulunan iş yerleri;

*Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde her bir iş kolu/faaliyet alanı için ayrı ayrı belirlenen kurallara eksiksiz uyulması,

*Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, çay ocağı gibi yerlerde herhangi bir şekilde oyun (kağıt-okey, tavla dahil) oynanmaması, aynı anda aynı masada açık alanlarında 3, kapalı alanlarında ise 2’den fazla müşteri kabul edilmemesi,

*Sinema salonlarında yüzde 50 kapasite (1 koltuk dolu 1 koltuk boş) sınırına uyulması kaydıyla Pazar günleri hariç diğer günlerde 07:00-21:00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecekler.

EĞLENCE YERLERİ YASAĞI SÜRÜYOR

Öte yandan; kapalı yüzme havuzları, hamamlar, saunalar ve masaj salonları, nargile salonu/kafeleri ile gazino, taverna, birahane gibi iş yerlerinin faaliyetlerine yeni bir karar alınıncaya kadar ara verilmesine devam edilecek.

PERAKENDE VE HİZMET SEKTÖRÜ

Yukarıda sayılan işyerleri dışında kalan perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber gibi dükkanlar, büro ve ofisler vb. işyerleri ile AVM’ler; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde belirlenen salgınla mücadele tedbirlerine uymak kaydıyla Pazar günleri hariç diğer günlerde 07:00-21:00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecekler.

PAZARYERLERİ VE MARKETLER

Pazaryerleri, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde belirlenen kurallara uymak kaydıyla Pazar günleri hariç diğer günlerde 07:00-20:00 saatleri arasında faaliyetlerini sürdürebilecekler.

Zincir marketler başta olmak üzere çeşitli işyerleri tarafından, açılış veya belirli gün ya da saatlere özgü genel indirim uygulamaları; oluşturduğu yoğunluğun önüne geçilebilmesi amacıyla en az 1 hafta sürecek şekilde uzun periyodlarla yapılabilecek.

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan Pazar günlerinde; marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, alkol, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
açık