banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

YEDİ BİN ERGENLE GÖRÜŞÜLECEK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ülkemizdeki ergen nüfusunun daha yakından tanınması, ergenler ile ilgili veri ihtiyacının karşılanması, politika ve uygulamalara temel oluşturacak bilgilerin elde edilmesi amacıyla başlattığı Türkiye Ergen Profili Araştırması’nın (TEPA) üçüncüsü için saha çalışmalarını başlattı.

GÜNDEM 20.12.2021, 00:05 19.12.2021, 18:09 Haber Merkezi
1452
YEDİ BİN ERGENLE GÖRÜŞÜLECEK
banner12

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre; ilki 2008 yılında gerçekleştirilen ve her 5 yılda bir tekrarlanan Türkiye Ergen Profili Araştırması, 12-18 yaş arası gençlerin karşılaşabileceği bedensel, sosyal, psikolojik ve ekonomik sorunları saptamak, bu veriler ışığında değerlendirmek ve gençlerin ihtiyaçlarına yönelik sosyal politikalar üretmek amacıyla yapılıyor.

Bu yıl Türkiye Ergen Profili Araştırması’nın üçüncüsü için saha çalışmalarını başlatan Bakanlık, 36 ilde yaklaşık 60 bin haneyi tarayacak. Araştırma kapsamında bu hanelerde yaşayan yaklaşık 7 bin ergenle görüşülecek.

Üç Başlıkta Değerlendirilecek

Araştırma 3 başlıkta yapılacak. Birinci kısımda hanede yaşayan bütün bireylerin yaş, cinsiyet, eğitim ve sağlık durumları değerlendirilecek. İkinci kısımda, konut özellikleri, ev sahipliği, gelir kaynakları gibi haneye ilişkin sorular yer alacak. Üçüncü kısımda ise ergen nüfusa sağlık durumu, okul ve eğitim hayatı, çalışıyorsa iş hayatı, evdeki yaşam koşulları, ailenin sağladığı sosyal destek, arkadaş çevresinin özellikleri ve arkadaş ilişkileri, madde kullanımının olup olmadığı, fiziksel olarak zarar görüp görmediği, sosyal medya alışkanlığı gibi sorular yöneltilecek.

Toplam 11 modül, 131 soru ve yaklaşık 200 önerme içeren araştırma sonucunda elde edilecek bulguların, 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılması planlanıyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
parçalı az bulutlu