banner8

banner9

banner28

banner10

UZUN ARANIN ARDINDAN TEDBİRLER SIKILAŞTI

Pandemi nedeniyle uzun bir süre ara verilen yüz yüze eğitime yeniden başlanmasına günler kala, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında Alınacak Trafik Tedbirleri Genelgesi, valiliklere gönderildi.

GÜNDEM 28.08.2021, 00:14 27.08.2021, 17:43 Haber Merkezi
1784
UZUN ARANIN ARDINDAN TEDBİRLER SIKILAŞTI
banner12

Tedbirlerin 5 başlık altında toplandığı Genelgede; yeni dönemde okul servislerinde ve okul çevrelerinde alınacak tedbirler ve yürütülecek denetimler ile yapılması istenen bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarına yer verildi.

Genelgede yer alan başlıklar, şöyle sıralanıyor:

SALGINLA MÜCADELE AMAÇLI TEDBİRLER

Okul servis araçlarında; Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehberler esas alınacak.

Servis şoförleri, rehber personel, öğrenciler ve servisle ulaşım sağlayan öğretmen ve çalışanlar, kişisel temizlik kurallarına uygun şekilde hareket edecek ve aracın içinde mutlaka tıbbi maske kullanılacak. Araçlarda giriş kapısının yanına el antiseptiği konulacak ve araç içinde öğrenciler için de tıbbi maske bulundurulacak.

Servislerde koltuklara numara verilecek ve oluşturulan oturma listesi, serviste görünür yerde asılı olacak. Her servis turu tamamlandıktan sonra, sık dokunulan yüzeyler önce su ve deterjanlı bezle silinecek, daha sonra 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu veya yüzde 70’lik alkol ile dezenfekte edilecek. Servisin genel iç temizliği gün sonunda su ve deterjan ile yapılacak. Sağlık Bakanlığı’nca belirlenmiş olan önlemlere de titizlikle uyulacak.

EĞİTİM FAALİYETLERİ

Taşımalı eğitimlerde kullanılan araçlar dahil tüm okul servis araçları, şoförleri ve rehber personeline yönelik trafik güvenliği farkındalığının artırılması sağlanacak. Bilgilendirme eğitimleri, her gruba bir gün olacak şekilde düzenlenecek.

Milli Eğitim Müdürlükleriyle iş birliği içerisinde; öğretmen, öğrenci ve velilerden tespit edilen gönüllü kişilerin müracaatları okul idarelerince alınacak. Bu kişiler için Okul Geçidi Görevlisi Eğitimleri düzenlenecek. Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük kampanyası yürütülerek tüm okul geçidi görevlilerine kırmızı düdük dağıtılacak.

Çocuklar İçin Trafik Eğitimi (Trafik Dedektifleri) Projesi kapsamında trafik kuruluşları eğiticileri tarafından okullarda, trafik güvenliği konusunda uygulamalı ve teorik dersler verilecek. Yıl boyunca da yol kullanıcılarına yönelik sürücü ve yaya eğitimleri yapılacak. Çocuk trafik eğitim parkları modernize edilerek buralarda verilen uygulamalı eğitimlere devam edilirken, Mobil Trafik Eğitim Tırı da faaliyetlerini sürdürecek.

DENETİM FAALİYETLERİ

Eğitim kurumlarının açılış tarihleri esas alınarak okul servis araçlarına yönelik denetimler hafta boyunca kesintisiz yapılacak. Okul idareleri ile irtibat kurularak; okul giriş ve çıkış saatlerinde okul önlerinde, çevresinde ve güzergahlarında gerekli trafik tedbirlerinin alınması için ekip ve personel görevlendirilecek.

Rehber Personel ve Okul Geçidi Görevlilerince tespit edilen kural ihlallerine ilişkin tutanaklar, trafik birimlerince kontrol edilerek trafik idari para cezası karar tutanağına dönüştürülecek. Yaya veya okul geçitlerinden geçen veya geçmek üzere bulunan öğrencilere ve diğer yayalara ilk geçiş hakkını vermeyen sürücüler hakkında gerekli cezai işlem uygulanacak.

Okul ve çevresinde; yatay ve düşey trafik işaretlemeleri, hız kontrol elemanları, indirme bindirme cepleri, aydınlatma, okul önü bariyerleri, butonlu sinyalizasyon sistemleri vb. fiziki tedbirlerin varlığı kontrol edilerek, olası eksikliklerin giderilmesi sağlanacak.

Okul Servis Araçlarının Denetimi

Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliği ile Okul Servis Araçları Yönetmeliği hükümlerine uygun hareket edilecek. Belediyelerce düzenlenen Okul Servis Aracı Özel İzin Belgesi ve Okul Servis Aracı Bakım ve Onarım Takip Formu bulundurulacak.

Yönetmelikte belirtildiği şekilde standartlara uygun OKUL TAŞITI yazısı ve DUR kırmızı ışık veren lamba araç üzerinde ve çalışır vaziyette olacak. Araç ön ve arka tarafında kalan alanları gösteren görüş ve sesli ikaz sistemi ile geri vites lambaları ve bağlı sesli ikaz sistemleri, oturacak yer adedini gösteren etiket donanımları kullanılır ve çalışır durumda olacak.

Araç kapıları şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik veya araç şoförü tarafından elle kumanda edilebilir şekilde (mekanik) olacak. Araçlarda en az 30 gün süreli kayıt yapabilen araç takip sistemi bulundurulacak. Okul servis aracının camları sabit olacak ve camların üzerine renkli film tabakası yapıştırılmayacak. Aracın her koltuğunda emniyet kemeri bulunacak ve bu kemerler kullanılacak.

Servis Şoför ve Personeli

Taşıtlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda olacak. Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinin taşınması sırasında araçlarda rehber personel bulundurulacak. Şoför ve rehber personel Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde belirtilen şartları taşıyacak. Taşıma hizmeti sırasında görüntü ve müzik sistemleri kullanılmayacak. Taşıma sınırının üzerinde öğrenci taşınmayacak.

Servis şoförleri, indirme ve bindirme kuralları başta olmak üzere diğer tüm trafik kurallarına ve yükümlülüklerine uyacak. Her araç için Okul Servis Araçları Denetim Formunda yer alan hususlar titizlikle kontrol edilecek ve eksikliği veya kural ihlali tespit edilenlere mevzuatın öngördüğü cezai işlemler uygulanacak.

Servis şoförü ve rehber personelinin, belirtilen şartlar ile görev ve sorumluluklarını yerine getirmediklerinin tespit edilmesi durumunda, mülki idare amirleri vasıtasıyla ilgili belediyeye bildirimde bulunacak, özel izin belgesi iptal edilecek ve gerekli tedbirler alınacak.

TRAFİK GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ DİĞER HUSUSLAR

Eğitim öğretim dönemi başlamadan önce, karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik olarak tüm paydaşların katılımıyla toplantı düzenlenecek. Okul çevrelerinde yaşanan kazalara ilişkin risk analiz değerlendirilerek, bu bölgelerde ilave tedbirler planlanacak. Sürücülerin yaya ve okul geçitleri öncesinde dikkatlerini daha üst düzeye çıkarılarak yavaşlamaları ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak için tüm ışıksız okul ve yaya geçitlerine araçların yaklaşım yönünde Önce Yaya görsellerinin çizdirilmesi ivedilikle tamamlanacak.

Okul, hastane, alışveriş merkezi gibi yayaların yoğun olduğu ya da trafik akımının yayalara risk oluşturduğu yerlerde ve bu yerlerin çevresindeki cadde, sokak ve güzergahlarda, azami hız sınırının saatte 30 km olarak uygulanması sağlanacak.

GENEL EMNİYET VE ASAYİŞE İLİŞKİN TEDBİRLER

Öncelik dereceli okullar başta olmak üzere; okullarda güvenlik azami ölçüye çıkarılacak, güvenlik kameralarının çalışabilirliği kontrol edilerek Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’ne (KGYS) entegrasyonu sağlanacak. Diğer okullarda ise KGYS’ye entegre edilme şartı aranmaksızın öncelik derecelerine ayrılan okullardan başlanarak okul güvenlik kamera sistemleri tamamlanacak.

Okul çevrelerinde metruk olduğu tespit edilen binalara ilişkin alınacak tedbirler gözden geçirilecek. Hassas olduğu belirlenen okulların bulunduğu yerlerde uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele konusu başta olmak üzere açık sigara satışı önlenecek. Okul çevrelerinde bulunan internet kafe, oyun salonları vb. yerler denetlenecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
16
parçalı az bulutlu