banner8

banner9

banner28

banner10

TURNUVA BİRİNCİLERİ FİNAL'DEN

Akıl ve Zeka Oyunları Mangala ve Reverse Turnuvalarında, Final Ortaokulu öğrencileri Akşehir Birincisi oldu. Özel Akşehir Final Ortaokulu Müdürü Fatma Buse Kaçar ve danışman Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Şüheyda Çetin öncülüğünde; 6.

GÜNDEM 08.03.2019, 00:05 08.03.2019, 00:05
18
TURNUVA BİRİNCİLERİ FİNAL'DEN
banner12

Akıl ve Zeka Oyunları Mangala ve Reverse Turnuvalarında, Final Ortaokulu öğrencileri Akşehir Birincisi oldu.





Özel Akşehir Final Ortaokulu Müdürü Fatma Buse Kaçar ve danışman Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Şüheyda Çetin öncülüğünde; 6.sınıf öğrencilerinden Yusuf Çetinkaya Mangala’da, Muhammed Efe Aydın da Reverse’de Akşehir’de tüm okullar arasında 1.oldular. Okul Yönetimi öğrenci ve öğretmenleri tebrik ederek, başarılarının devamını diledi.





Dünyanın en eski oyunu olarak kabul edilen Mangala’nın geçmişi, İ.Ö. 1400 yılına dayanıyor. İki kişiyle oynanan oyuna, 12 kuyuya 4’er adet taş yerleştirilerek başlanıyor. Oyuncular belli kurallara göre kuyularından taşlarını kendi mangala alanlarına taşıyarak oyun sonunda en çok taşı toplayan olmaya çalışıyorlar.





64 kareden oluşan bir oyun tahtası üzerinde oynanan Reverse ise, yine 2 kişi ile oynanan bir strateji oyunu olarak ilgi görüyor. Rakibin taşını kendi 2 taşı arasına alarak rengini değiştirmeye dayanan oyunda, oyun tahtası üzerinde en çok alanı kaplamak amaçlanıyor.


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
8
parçalı bulutlu