banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

TEMİZLENMEYEN DEPOLAR HASTALIK YAYIYOR

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı Su Deposu Temizlik ve Dezenfeksiyon ekibi; mesken, işyeri ve resmi kurumlarda bulunan su depolarının iç yüzeylerini temizleme işlemi gerçekleştirerek, temizlenmeyen su depolarının hastalıklara davetiye çıkarmasını önlüyor ve suyun sağlıklı bir şekilde tüketilmesini sağlıyor.

GÜNDEM 16.12.2020, 00:07 15.12.2020, 17:30 Haber Merkezi
1150
TEMİZLENMEYEN DEPOLAR HASTALIK YAYIYOR
banner12

KOSKİ tarafından sunulan içme suyu; su deposu bulunduran iş yeri, site ve apartmanlarda kimi zaman sağlıksız bir şekilde depolanıyor. Yılda en az bir kez temizliği yapılmayan su depoları ise kolera, tifo, sarılık ve hepatit gibi çeşitli bulaşıcı hastalıklara kapı aralayabiliyor. Söz konusu dezenfeksiyon işleminin halk sağlığı bakımından önemi nedeniyle KOSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Su Depoları Temizleme ve Dezenfeksiyon Ekibi, su depolarının fiziksel ve kimyasal temizliğini gerçekleştiriyor.

Konuyla ilgili açıklamada; “Dezenfekte ekibimiz tarafından, su depolarının iç yüzeyinin temizliği yapılmaktadır. Yapılan tetkiklerde depoların büyük bir kısmının bakımsız olduğu, içerisinde çamur ile çeşitli organik ve inorganik maddeler bulunduğu tespit edilmiştir. Binada bulunan su deposuna kadar gelen sağlıklı su, depo bakımı ve dezenfeksiyonu yapılmamış su deposunda kimyasal ve bakteriyolojik olarak kirlenmektedir. Bu suyun kullanımı; başta tifo, kolera, sarılık, hepatit gibi salgın hastalıklar olmak üzere birçok hastalığa sebebiyet verebilir” denilirken, su depolarının çamaşır suyu, deterjan, kireç gibi hijyen sağlamayan maddeler kullanılarak sıradan kişilere temizletilmemesi gerektiği de vurgulandı.

Açıklamada ayrıca; “KOSKİ, ihmaller sonucu mikrop yuvası haline gelen binalardaki su depolarını dezenfekte etmektedir. Bunun için KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne müracaat edilmesi yeterli olacaktır. Depo yüzeyleri, basınçlı makine ve kir sökücü aparatlar kullanılarak profesyonel ekiplerimiz tarafından yıkandıktan sonra kirli su dışarı atılmaktadır. Yıkama işlemi bittikten sonra depo yüzeylerindeki çatlak, su sızıntısı ve korozyonlar tespit edilmektedir. KOSKİ Genel Müdürlüğü’müzün bu hizmetinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız ALO 185 Çağrı Merkezi’mize ulaşarak bildirimde bulunabilirler. Hedefimiz kar amacı gütmeden, ailenize temiz ve sağlıklı hizmet sunmaktır” ifadelerine yer verildi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
24
açık