banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

TEMA: 'YANGINLARIN ÇOĞU İNSAN KAYNAKLI'

Türkiye’de 16-23 Temmuz 2018 tarihleri arasında 33 ilde 90’dan fazla orman yangını çıktığı bilgisini veren TEMA Vakfı

GÜNDEM 26.07.2018, 00:42 26.07.2018, 00:42
26
TEMA: 'YANGINLARIN ÇOĞU İNSAN KAYNAKLI'
banner12
Türkiye’de 16-23 Temmuz 2018 tarihleri arasında 33 ilde 90’dan fazla orman yangını çıktığı bilgisini veren TEMA Vakfı, yangınların büyük bir kısmının insan kaynaklı olduğu konusunda vatandaşları uyardı.

Orman yangınlarının büyük bir bölümünün piknik ateşi yakılması, sigara izmariti atılması gibi ihmal ve kusurlardan kaynaklandığını hatırlatan TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, yangınların yalnızca ağaçlara değil ormanda yaşayan tüm canlılara zarar verdiğini söyledi. Orman ekosisteminin büyük zarar gördüğüne dikkat çeken Deniz Ataç, “Orman yangınlarıyla ağaçların yanı sıra orman altı bitki örtüsünü ve ormanın içinde yaşayan çok sayıda canlıyı da kaybediyoruz. Her geçen yıl iklim değişikliğinin etkisiyle yangın riski daha da artıyor. Ormanlık alanlarda çok dikkatli davranmamız gerekiyor. Yapılan yanlış bir hareket, binlerce hektar orman alanının ve canlının yok olmasına neden olabiliyor. Ormanda ateş yakılmaması, sigara izmaritlerinin ormana atılmaması ve bir yangın görüldüğünde hemen ALO 177’nin aranması gerekiyor.” dedi.

Vakıf tarafından yapılan basın açıklamasında, konuyla ilgili önemli bilgiler verilirken, bir de çağrıda bulunuldu:

‘Günde ortalama 11 orman yangını çıkıyor’Orman Genel Müdürlüğü’nün web sayfasında yer alan bilgilere göre son günlerde ortalama 11 yangın çıkıyor. Antalya, Muğla, İzmir, Manisa ve Hatay illeri orman yangını sıralamasında ilk beş sırayı teşkil ediyor, 33 ildeki yangınların %50’si bu illerde gerçekleşiyor.

 ‘Yangına müdahale süresi 15 dakikaya kadar indi’Türkiye’de 2002 yılında orman yangınlarına müdahale süresi ortalama 40 dakika iken Orman Genel Müdürlüğü’nün yaptığı yatırımlarla bugün 15-16 dakikaya kadar gerilemiş durumda. Erken haber alma sistemlerinin kurulması ve helikopterlerin de aralarında yer aldığı yangın müdahale araçlarının yenilenmesi sürenin azalmasında etkili oluyor.

‘Türkiye’de ormanların %60’ı yangın riski altında’Yazları sıcak ve kurak geçen Akdeniz iklimi etkisi altındaki Türkiye’de ormanların %60’ı yangın riskiyle karşı karşıya. Kahramanmaraş'tan başlayıp Akdeniz ve Ege'yi takiben İstanbul'a kadar uzanan 1700 km'lik bandın 160 km derinliğindeki bölümü yangın açısından büyük risk taşıyor. Bu alanda yangına birinci derecede hassasiyet taşıyan 12 milyon hektar orman alanı bulunuyor.

Türkiye’de 1997-2017 yılları arasında çıkan yaklaşık 46 bin 200 adet orman yangınının yaklaşık %90’ının insan kaynaklı olduğu görülüyor. Bu yangınların: %49'u ihmal ve dikkatsizlik olarak nitelenen anız yakma, çöplük yangını, avcı ve çoban ateşi, sigara, piknik ateşi, enerji nakil hattı, trafik kazaları gibi sebeplerden çıkarken, %10'unun terör, kundaklama, orman açma ve diğer nedenlerle kasıtlı olarak çıkarıldığı biliniyor. Doğal nedenlerle çıkan orman yangınları, yanan ormanların yaklaşık %3’ünü oluşturuyor.

‘’TEMA Vakfı olarak küçük ihmallerin felaket getirdiğini hatırlatıyor, havaların ısınmasıyla birlikte artan orman yangını riskine karşı tüm halkımızı dikkat ve hassasiyet göstermeye çağırıyoruz. Canları pahasına yangınlarla mücadele eden orman teşkilatımıza ve itfaiye ekiplerimize minnetlerimizi sunuyoruz. Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’da çıkan orman yangınlarında hayatını kaybeden tüm canlılar için üzüntümüzü bildiriyor,  en yakın zamanda kontrol altına alınmasını diliyoruz.’’banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
14
açık