banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

TEDBİRLER 81 İLE YAYILDI, ÜLKE GENELİNDE DENETLEME YARIN!

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen ek genelgede yer alan Covid-19 tedbirleri, 4 Eylül Cuma günü (yarın) itibariyle uygulanmaya başlanacak. Bakanlık, yayımladığı ikinci bir genelgeyle de yine aynı tarihte, ülke genelinde tüm iş kolları ve yaşam alanlarında denetim faaliyetleri yapılacağını duyurdu.

GÜNDEM 03.09.2020, 17:32 Haber Merkezi
6718
TEDBİRLER 81 İLE YAYILDI, ÜLKE GENELİNDE DENETLEME YARIN!
banner12

Daha önce, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında alınan tavsiye kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 14 ilde düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinliklere yönelik çeşitli kısıtlamaların getirildiği anımsatılan genelgede; düğün, nişan, sünnet düğünü, kına gecesi gibi etkinliklere ilişkin olarak Valiliklerce alınması istenen kararlar şöyle:

*Sokak/köy düğünü, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek. Ancak nikah merasimi şeklinde yapılabilecek olan düğünler ile nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanması sağlanacak.

*Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah törenlerine katılması yasaklanacak.

*Nikah merasimi şeklinde düğün veya nikah yapılacak düğün salonlarında, sandalye/koltuk düzeni fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak. Oyun oynanması/dans edilmesine, toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasına hiçbir şekilde izin verilmeyecek.

*Nikah merasimi şeklinde yapılacak düğün veya nikah törenlerine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

*İçerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra nikah merasimi şeklindeki düğün ve nikahlarda, bu genelge ile düzenlenen hususlar dışında daha önce valiliklere gönderilen genelge ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilmesi sağlanacak.

Konya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları önceki gün yayımlanmıştı

Alınan kararlar doğrultusunda; toplu olarak yapılacak olan doğum günü partileri vb. kutlamalar, hasta ziyaretleri, mevlit programları, aile ve akraba toplantıları, kamu kurum ve kuruluşları ile dernek, oda, kulüp ve vatandaşlar tarafından düzenlenecek olan her türlü sosyal içerikli etkinlikler ile kafe, restoran, lokanta, çay bahçesi gibi işletmelerde ikramlı veya ikramsız düğün, sünnet düğünü, nikah, nişan, kına, çetnevir ve doğum günü gibi organizasyonların yapılamayacağı duyurulmuştu.

Ülke genelinde denetim

Ülke genelinde yapılacak olan denetimler; konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikah yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, otogarlar, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını (plajlar, cadde ve sokaklar vb.) kapsayacak şekilde planlanacak.

Denetim ekipleri; bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri ve özel kolluk görevlilerinin katılımıyla oluşturulacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
açık