banner8

banner9

banner28

banner10

TAKINTI HASTALIĞI - OBSESİF KOMPÜLSİF BOZUKLUK (OKB) NEDİR?

Özel Parkhayat Psikoluğu Neslihan GÜRLER OKB (Takıntı Hastalığı) hakkında bilgi verdi:

GÜNDEM 17.10.2016, 06:59 17.10.2016, 06:59
61
TAKINTI HASTALIĞI - OBSESİF KOMPÜLSİF BOZUKLUK (OKB) NEDİR?
banner12
Özel Parkhayat Psikoluğu Neslihan GÜRLER OKB (Takıntı Hastalığı) hakkında bilgi verdi:
“Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler saplantılarının ve takıntılarının gerçek dışı veya manasız olduğunun farkında olabilirler, fakat kendilerini durduramazlar”


Özel Parkhayat Hastanesi Psikologu Neslihan GÜRLER halk arasında takıntı hastalığı olarak bilinen Obsesif-Kompülsif bozukluğu anlattı.


Anksiyete türü bir rahatsızlık olan obsesif-kompülsif bozukluk (OKB), insanları tekrarlanan düşünce ve davranışlar döngüsüne hapsederek kısıtlayan bir hastalıktır. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler, kontrol edemedikleri yinelenen ve stres yaratan düşünceler, korkular veya görüntüler (obsesyonlar) nedeniyle huzursuz olurlar. Bu düşüncelerin yarattığı anksiyete bazı ritüelleri ya da rutinleri acil olarak gerçekleştirme ihtiyacına (kompülsiyonlar) neden olur. Ritüeller takıntılı düşünceleri önleme veya akıldan uzaklaştırma girişimiyle yapılır. Ritüel anksiyeteyi geçici olarak durdurur, obsesif düşünceler tekrar oluştuğunda kişinin ritüeli hemen tekrar etmesi gerekir. Bu OKB döngüsü kişinin gününden saatler çalarak normal günlük işlerini yapmasını engelleyebilir. Obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişiler saplantılarının ve takıntılarının gerçek dışı veya manasız olduğunun farkında olabilirler, fakat kendilerini durduramazlar.


OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) belirtileri ;


Pislik veya mikrop bulaşmasından korkma, Başkasına zarar vermekten korkma,


Hata yapmaktan korkma,


Rezil olmaktan veya sosyal açıdan kabul edilemez bir şekilde davranmaktan korkma,


Şeytanca veya günahkâr düşünmekten korkma,


Düzen, simetri, kusursuzluk ihtiyacı,


Aşırı kuşku ve sürekli güvence ihtiyacı.


Yaygın kompülsiyon belirtileri;


Tekrar tekrar yıkanma, duş alma veya ellerini yıkama,


El sıkışmayı veya kapı tokmağına dokunmayı reddetme,


Kilit, ocak gibi şeyleri sürekli kontrol etme,


Rutin işleri yaparken içinden veya yüksek sesle sürekli sayı sayma,


Sürekli bir şeyleri belli bir biçimde düzenleme,


Belirli bir sıraya göre yemek yeme,


Genellikle rahatsız edici olan, akıldan çıkmayan ve uykuyu bölen kelimelere, görüntülere veya düşüncelere takılıp kalma,


Belirli kelimeleri, cümleleri veya duaları tekrarlama,


İşleri belirli bir sayıda yapma ihtiyacı,


Değeri olmayan şeyleri toplama veya biriktirme.


OKB (Obsesif Kompülsif Bozukluk) tedavisi ; OKB kendi kendine geçmez, bu yüzden tedavi edilmesi önemlidir. En iyi tedavi yöntemi ilaç ve bilişsel davranış terapisidir. Bilişsel davranış terapisi; bilişsel davranış terapisinin hedefi, obsesif-kompülsif bozukluğu olanların ritüellerini gerçekleştirmeden korkularıyla yüz yüze gelmelerini ve anksiyetenin azaltılmasını sağlamaktır. Bu terapi obsesif-kompülsif bozukluğu olanlarda sıkça görülen abartılmış veya felaketler içeren düşünceleri azaltmaya da odaklanılır. İlaç tedavisi; Trisiklik antidepresanlar, selektif serotonin geri alım inhibitörleri OKB tedavisinde yardımcı olabilir. Hastaların ilaç ve bilişsel davranış terapisine cevap vermedikleri şiddetli vakalarda Eloktrokonvulsif Terapi (EKT) veya beyin cerrahisi kullanılabilir. Sürekli tedavi sonucunda hastalar normal veya normale yakın yaşam sürerler. Erken teşhis her zaman tedavi süresini azaltır.


Psikolog Neslihan GÜRLER, ‘Ruh ve Beden Sağlığı Bir Bütündür’ açıklamasında bulundu.


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
5
az bulutlu