banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

SU KAYIPLARI KONTROL ALTINA ALINIYOR

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü; temiz içme suyunu korumak, arıtmak ve işletme maliyetlerini düşürmek adına su kayıpları ile mücadelede önemli bir adım atıyor.

GÜNDEM 04.12.2020, 00:06 03.12.2020, 17:19 Haber Merkezi
915
SU KAYIPLARI KONTROL ALTINA ALINIYOR
banner12

Yüzeye çıkmayan fiziki su kayıplarına müdahale ederek suyun boşa gitmesinin önüne geçen Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, 2023 yılına kadar Konya merkez ve 28 ilçe merkezindeki şebekelerde izole bölge oluşturarak su kayıplarının kontrol altına alınmasını hedefliyor.

Su şebekelerindeki kayıp kaçakları önlemek amacıyla kullandığı son teknolojik ürünlerle verimi ciddi oranda artırdıklarını belirten KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir; “Yoğun emek ve para harcanarak kuyulardan, barajlardan iletim hatları ile arıtma tesisine ve depo-pompa sistemleriyle şebekeye verilen suyun kaynağından son kullanıcıya kadar güvenli bir şekilde ulaşması sağlanmaktadır. Bu çalışmalar periyodik olarak yapılmakta ve yüzeye çıkmayan fiziki su kayıplarına müdahale edilerek suyun boşa gitmesinin önüne geçilmektedir” diyerek, hedeflerinin su israfını ciddi manada önlemek olduğunu söyledi.

Demir; “Böylelikle Konya’da bulunan kayıp kaçaklar en aza indirilecek. Yapılan DMA (İzole Bölge) alanları ile mahalle mahalle içme suyu şebekesinin debisi, basıncı ve kalitesi anlık olarak ölçülebilecek. Böylece her mahallenin fiziki kaçakları kendi sınırları içerisinde analiz edilebilecek” şeklinde konuştu.

Genel Müdür Demir’in verdiği bilgiye göre; KOSKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde, içlerinde akustik dinleme mikrofonu, yeraltı görüntüleme radarı, kablo tespit cihazı, boru tespit cihazı, metal dedektör, su şebekelerinin basınçlarını ve debilerini ölçmek için debimetre ve basınçölçerler olan 5 tam donanımlı su kayıp tespit aracı bulunuyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
24
açık