banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

SEYİRCİ KALMA: HAYDİ 

Çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek, vatandaşların bu konuya duyarlılığını artırarak mücadeleye katılımlarını sağlamak için oluşturulan HAYDİ (Hayvan Durum İzleme) mobil ihbar aplikasyonu sayesinde, yaklaşık 28 bin ihbara anında müdahale edildiği açıklandı.

GÜNDEM 04.12.2021, 00:07 03.12.2021, 18:03 Haber Merkezi
989
SEYİRCİ KALMA: HAYDİ 
banner12

Çevre, doğa ve hayvanlara yönelik suçların engellenmesi ve işlenen suçların faillerinin yakalanabilmesi amacıyla 2020 yılında Emniyet ve Jandarma teşkilatı bünyesinde Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimleri kurulmuş, mücadeleye destek amacıyla da HAYDİ (Hayvan Durum İzleme) mobil ihbar aplikasyonu oluşturularak erişime açılmıştı. 
İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer verilen bilgiye göre; söz konusu birimler, ülke genelinde toplam 2 bin 500 personel ve 171 tam donanımlı araç ile çalışmalarını sürdürürken, HAYDİ uygulamasını cep telefonuna indiren 167 bin 200 vatandaştan gelen 27 bin 758 ihbara da anında müdahale edildi. Birimler tarafından, doğaya zarar veren, hayvanlara eziyet eden bin 300 kişiye yaklaşık 5.5 milyon TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca, Türk Ceza Kanunu ve Hayvanları Koruma Kanunu’nda yer alan adli suçlarla ilgili 2 bin şahıs hakkında işlem yapıldı ve adli mercilere sevk edildi.
HAYDİ Mobil Uygulaması
HAYDİ uygulaması, Apple Store ve Play Store üzerinden cep telefonlarına indirilebiliyor. Vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve doğum tarihi bilgilerini yazarak uygulamaya giriş yapabiliyorlar. Sonrasında, cep telefonuna gelen doğrulama kodunun girilmesi ile uygulama aktif hale getiriliyor. Vatandaşlar, uygulama üzerinden ihbar konusu ile ilgili fotoğraf da paylaşabiliyorlar.           
Çevre ve doğayla ilgili suçların yanı sıra; hayvanları öldürme veya yaralama, sokağa atma, aç/susuz bırakma, kötü davranma, gücünü aşan yük yükleme, zararlı yiyecek içecek verme, hayvanların gürültüye neden olması, çevrenin kirletilmesi suretiyle hayvanın zarar görmesi, trafikte hayvana çarpıp yardım etmeme, işkence, eziyet, zarar verme, cinsel ilişkide bulunma, hayvanların cinsel içerikli yayınlarda kullanılması, bakımlarını ihmal etme, hayvanların dövüştürülmesi suretiyle kumar oynama/oynatma, tehlike arz eden hayvanları üretme, ülkeye sokma vb. uygulama üzerinden ihbar konusu olabiliyor. 


 

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-11
açık