banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

SEÇİMLERİN ARDINDAN

Öncelikle 24 Haziran milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ederim.

GÜNDEM 27.06.2018, 06:59 27.06.2018, 06:59
8
SEÇİMLERİN ARDINDAN
banner12
Öncelikle 24 Haziran milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ederim.

Seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran seçimlerinin gayri resmi sonuçlarına göre oyların %52.5'ini alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Türkiye Cumhuriyetini, yeni sistem olan Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi ile yönetecek ilk Cumhurbaşkanı olmuştur.

Milletvekilliği sonuçlarına göre ise Ak Parti oyların %42'sini alabildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimden sonra " Mecliste istediğimiz neticeyi elde edemedik" demişti. Yani çoğunluğa ulaşması için 300 milletvekiline ihtiyacı vardı. Ancak bu sayı 295'te kaldı.

Cumhuriyet Halk Partisinin adayı Muharrem İnce ise oyların %30.6'sını alabildi. Buna rağmen partisinin aldığı %22'lik oy oranından daha fazla oy almış oldu. Yeni kurulan İyi Parti Lideri Meral Akşener oyların %7.2'sini alabildi. Partisi ise %10 oy alarak kendisinin Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oyu geçti ve 43 milletvekili çıkarmıştır.

Hdp ise %10 barajını geçerek meclise 67 milletvekili göndermiştir. Saadet Partisi ise sosyal medya'da gördüğü rağbeti sahada göremedi. Temel Karamollaoğlu oyların %0.89'unu alabildi. Partisi ise %1.3 oy alabildi ve meclise parti olarak milletvekili gönderemedi. Doğu Perinçek ise Cumhurbaşkanlığına aday olmak için topladığı 100 bin imzaya bile ulaşamadı. 98 bin oy ile %0.2 oy alabildi. Partisi de bu oy oranında kaldı.

Bu sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan'ın %52 oy alırken partisinin %42 oy alması iyi analiz edilmelidir. Bu sonuca göre Mhp ile ittifak kurulmasıydı yahut Mhp kendi Cumhurbaşkanı adayını çıkarmış olsaydı Erdoğan ilk turda seçilemeyebilirdi. Ayrıca Ak Parti'nin oylarının 1 Kasım genel seçimlerine göre %49'dan %42'ye düştüğü görülmektedir. 1 Kasım'da tek başına meclis çoğunluğunu yakalayan Ak Parti bu seçimde 295 vekil çıkararak meclis çoğunluğuna ulaşamamıştır. Sayın Cumhurbaşkanı seçin sonrası konuşmasında "Bize verilen mesajı aldık" demişti. Ayrıca kırgınlıkları geride bırakmak istediğini ve halk için daha iyi bir demokrasi vaat ettiğini söyledi. İlerleyen günlerde Konya dahil olmak üzere Ak Parti'nin oylarının neden düştüğü hakkında yorumlar ve açıklamalar görebiliriz. Şimdilik bunlara değinmeyeceğim.

Bu seçimlerde esas sürpriz ise Mhp'de oldu. Anketlerin büyük çoğunluğu partinin oylarının büyük çoğunluğunu kaybettiğini gösteriyordu. Ancak %11 oy alarak mecliste 49 milletvekiline sahip oldu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı seçimlerde destekleyen Mhp seçmeni, partisini mecliste ve seçimde önemli bir konuma ve sorumluluğa getirmiştir. Bahçeli seçim sonrasında "denge ve denetleme görevi"nden bahsetmiş ve tüm anket şirketlerini şaşırtarak Mhp'nin bitmediğini ve mecliste kilit parti rolünde olduğunu göstermiştir.

Chp ise bu seçimde bir önceki seçime göre %3 oy kaybetti. Sonuçlar iyi analiz edilirse Chp'nin oylarının bir kısmının başta İyi parti olmak üzere diğer partilere kaydığı gözlemlenmektedir. 15 vekilin İyi partiye geçmesi ve tekrar Chp'ye dönmesi olayı partiler tabanında bir etkileşim sağlamış olabilir. İyi Parti seçimlerde %10 oy alarak barajı geçmiştir. Ancak zaten ittifak oylarının %10'nu geçmesi sayesinde her türlü meclise vekil gönderebilecekti. İttifak partileri içinde en iyi çıkışı yakalayan partiyi İyi Parti olarak görüyorum. Zira Chp'den ve Akp'den de oy alması belli bir kesimi ikna ettiğinin en büyük göstergesidir.

Gelelim Muharrem İnce'nin partisinden yüksek oy almasına. Gerçektende başarılı bir seçim propagandası yürüten İnce, Chp'de taşların yerinden oynamasına sebep olabilir. Mart 2019 seçimlerine kadar İnce'yi genel başkan olarak görmek isteyen partililer Kılıçdaroğlu'nu kongreye yahut istifaya zorlayabilir. İlerleyen zamanlarda çok renkli siyasi hamleler bizi bekliyor olacaktır. Temennimiz ülkemizin hayrına olması yönünde.  Tekrar sonuçların ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını dilerim. Selam ve sevgilerimle..

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
14
açık