banner8

banner9

banner28

banner10

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK GENELGE

Sağlık Bakanlığı’nın özellikle taşra teşkilatlarında görev yapan çalışanlarından gelen talep üzerine, esnek çalışma tedbirinin uygulanmasında oluşabilecek tereddütleri gidermek amacıyla bir genelge yayımlandı.

GÜNDEM 30.04.2021, 00:16 29.04.2021, 17:21 Haber Merkezi
755
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK GENELGE
banner12

Genelgeye göre; sağlık tesislerinde bulunan kreşler, pandemi tedbirlerine azami dikkat edilerek açık tutulacak. Kreş olmayan yerlerde, her ikisi de Bakanlık çalışanı olan anne babaya mesai ve nöbet çakışmaması ve yıllık izin konularında kolaylık sağlanacak.

Genelgede, talep konusu iş ve işlemlere yönelik şu bilgilere yer verildi:

*Esnek çalışma yöntemine, sağlık hizmet sunumunu da aksatmayacak şekilde yetkilendirilmiş olan tüm idareciler tarafından (merkezde birim amirleri, bağlı ve ilgili kurumlarda en üst kurum amiri, İl Sağlık Müdürleri, İlçe Sağlık Müdürleri/Toplum Sağlığı Merkezi başkanları ve başhekimler) riayet edilerek tam kapanma döneminde de uygulama yapılabilmesi için çaba gösterilecek. 

*Sağlık tesislerinde bulunan kreşler, çalışanların mağduriyet yaşamaması için pandemi tedbirlerine azami dikkat edilerek açık tutulacak.

*Kreş bulunmayan veya kreş imkanı yetersiz olan yerler ile bakıcısı olmayan çalışanlar için; çalışan eşlerin her ikisinin de Bakanlık personeli olması halinde kamu sağlık hizmetinin sürdürülebilirliğine yönelik gerekli tedbirlerin alınması kaydıyla okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan çalışanların çalışma saatlerinin aynı döneme denk gelmeyecek şekilde düzenlenmesine azami ölçüde gayret edilecek. Tam kapanma döneminde her ikisi de çalışan çocuklu eşlerin, olası olumsuzlukların yaşanmaması için aynı anda nöbete getirilmemesi için kurum amirlerince gerekli hassasiyet gösterilecek ve her türlü tedbir alınacak. Bu süreçte, belirtilen sebeplerle yıllık izin kullanmak isteyen personele, imkanların elvermesi halinde kolaylık sağlanacak.

*Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünce 27.04.2021 tarihinde 17665 sayı ile yayımlanan yazı çerçevesinde idari izinli sayılan tüm Bakanlık çalışanlarına yönelik olarak geçmiş dönemlerdeki idari izin günlerinde yapılmış olan mutat uygulamalara riayet edilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
14
az bulutlu