banner8

banner9

banner10

RANT VERGİSİ Mİ? ENFLASYON HARACI MI?

Devlet bütçesini aşırı ve kanunsuz harcamalarla zayıflattılar; belki de tükettiler.

GÜNDEM 24.04.2015, 00:01 24.04.2015, 00:01
8
RANT VERGİSİ Mİ? ENFLASYON HARACI MI?
banner12

Devlet bütçesini aşırı ve kanunsuz harcamalarla zayıflattılar; belki de tükettiler. Dış devletlerden ve onların kompradorlarından aşırı büyüklükte ve katlanılamaz faizlerle krediler alarak ülkemizi borç ipotekleri altına soktular.


Şimdi de, Rant vergisi adı altında; halkımızın sırtına bindirilecek acaib-ül-garaip yeni bir vergi çıkarmaya hevesleniyorlar. Taşınmaz malların(gayrı menkullerin) yıldan yıla pahalanmış gibi görünmesinin, en büyük sebebi enflasyondur.


Faraza geçen yıl bir daire aldınız; diyelim ki  yüz bin lira olsun. Satıcı o dairenin parasıyla; evinin ve çoluk çocuğunun geçim masraflarını karşılamış olabilir. Aldığı Parayla geçimini sağlamayıp; o bedeli nakit olarak evinde saklamış olsaydı; bir yıl sonra aynı parayla evinin ihtiyaçlarını bile karşılayamayacaktı. Çünkü bir yıl içinde eline geçen paranın değeri, aşırı derecede düşmüş olacaktı. Bu yıl kardeşiniz veya  bir vatandaş; o dairenin, aynı büyüklük ve aynı kalitede olan bitişiğini, yüz yirmi beş bin liraya alıyorsa; bu farkın nedeni zamanla o dairenin değerlenmesi değildir.  Aşırı artan Enflasyondur!


Paramızın değeri, enflasyon nedeniyle yıldan yıla aşırı derecede düştüğü için; geçen yılki yüz bin liranın alım gücüyle; bu yılki yüz bin liranın alım gücü, eşit değildir.


Bu yüzden parasını banka mevduatında tutanlara; en az enflasyon oranı kadar faiz verilmiyorsa; bankada duran para da değer kaybetmekte ve sahibine zarar vermekte sayılır.


Faiz oranları enflasyon oranından az ise; mevduat sahipleri zarar eder.


***


Enflasyon nedeniyle zamanla pahalanmış gibi görünen, yalnızca taşınmaz mallar değildir.


Evin, arsanın, bahçenin, tarlanın enflasyon sebebiyle görünürdeki rakamsal değeri, yıldan yıla ne kadar artmış gibi görünüyorsa; sebze ve meyvelerin, kurbanlık koyun ve sığırların, tüm ihtiyaç maddelerinin satış fiyatları da; yıldan yıla aynı ölçüde artmış gibi görünmektedir.


Enflasyon  ve paramızın aşırı derecede çok basılması yüzünden değerinin düşmesi; yıldan yıla yaşam şartlarının ağırlaşmasının ana ve asıl nedenidir. Zaten bir taşınmazın yanından yol geçirilmişse veya onun değerini artıracak bir hizmet resmi makamlar tarafından gerçekleştirilmişse; ŞEREFİYE adı altında bir para alınıyor!


Hiçbir ilave hizmet yapılmadan; yalnızca enflasyon sebebiyle değeri artmış görünen taşınmazlardan yeni ve ilave vergi almak; haksızlık olur.


Böyle haksız salmalar çıkarılacağına; yetkililerin saltanat harcamalarından, hiçbir devlet başkanının kullanmadığı uçakları çok pahalı uçakları almaktan vazgeçmeleri; kendilerine başka hiçbir ülkede bulunmayan saraylar yaptırmaktan ve padişahların bile yapmadıkları saltanatlardan vazgeçmeleri daha doğru olur.


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner27
28
parçalı az bulutlu