banner8

banner9

banner10

PİKNİKLER ŞİMDİLİK MANGALSIZ

Salgın nedeniyle bir süredir kısıtlama uygulanan halka açık mesire yerleri ve sahillerde, mangal yapmak dışında piknik, yürüyüş, balık tutma vb. faaliyetlere 1 Haziran itibariyle başlanabilecek.

GÜNDEM 31.05.2020, 00:07 31.05.2020, 00:07
15
PİKNİKLER ŞİMDİLİK MANGALSIZ
banner12

Salgın nedeniyle bir süredir kısıtlama uygulanan halka açık mesire yerleri ve sahillerde, mangal yapmak dışında piknik, yürüyüş, balık tutma vb. faaliyetlere 1 Haziran itibariyle başlanabilecek. Yeniden faaliyete geçecek olan kahvehane vb. umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde ise iskambil, okey, tavla oynanamayacak, nargile satışları yapılamayacak.

İçişleri Bakanlığı; normalleşme süreci çerçevesinde lokanta, restoran, kafe gibi iş yerleri, kaplıca, hamam vb. işletmeler, park, piknik alanları ve mesire yerleri gibi halka açık alanlar ile zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin de satıldığı pazarlarla ilgili bir genelge yayımladı.

Genelgeye göre, bahsi geçen yerlerin faaliyetlerine ilişkin uyulması istenen kurallar ve alınması gereken tedbirler şöyle:

*Lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) 1 Haziran 2020 Pazartesi günü itibariyle belirlenen kurallar dahilinde saat 22:00'a kadar hizmet vermeye başlayacak. Kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabi olmayacak.

*Yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri vb. işletmeler, 1 Haziran'dan itibaren belirlenen kurallar dahilinde saat 22:00'a kadar, spor merkezleri/tesisler ise saat 24:00'a kadar hizmet vermeye başlayacak.

*Park/bahçe, rekreasyon alanları, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahil bantlarında (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma vb. faaliyetlere (yerleşim yeri içi park/bahçelerde mangal yapmak hariç olmak üzere) belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren başlanacak.

*Giyim pazarları (sosyete pazarı) olarak adlandırılanlar başta olmak üzere; sergi ve tezgahlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarlar, belirlenen kurallar ve mesafe şartlarına uyularak 1 Haziran 2020 Pazartesi gününden itibaren faaliyete geçecek.

*Belirtilen tedbirlere ve kurallara uymayanlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner27
22
açık