banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

PERVASIZ UYARDI, BAKANLIK OLUMLU KARŞILADI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan Engelliler İçin Yol Haritası Oluşturacak Bilgilendirme Rehberi, Bakanlığın resmi internet sitesinden erişime açıldı. Rehberin, görme engelli vatandaşlar için sesli kitap halinde de düzenlenmesi yönündeki uyarımızı olumlu bulan Bakanlığın, ilgili Daire Başkanlığı üzerinden çalışma başlatacağı öğrenildi.

GÜNDEM 04.01.2022, 00:13 03.01.2022, 18:37 Haber Merkezi
1601
PERVASIZ UYARDI, BAKANLIK OLUMLU KARŞILADI
banner12

Özel Haber: Ayşe Okan

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan Engelliler İçin Bilgilendirme Rehberi; engelli bireylerin yaşam kalitesinin artırılmasını, kendilerine yönelik tüm hak ve hizmetlere ilişkin bilgiye kolay ulaşabilmelerini amaçlıyor.

Hak ve hizmetlere erişimde yol haritası olması düşünülen rehberde; Engelliler İçin Sağlık Kurulu Raporu, Sağlık Hizmetleri, Engelliler İçin Kimlik Kartı, Eğitim, İstihdam, Erişilebilirlik, Engelliler İçin Motorlu Taşıt Alımında Sunulan Hizmet ve Muafiyetler, Engellilere Sağlanan Diğer İndirim ve Muafiyetler, Sosyal Yardımlar, Engelli Bakım Hizmeti ve Alo 183 Sosyal Destek Hattı başlıkları altında verilen bilgilerle engelli vatandaşlara iş ve işlemlerinde yol gösterilmesi hedefleniyor.

Rehberde ayrıca, engellilerin tüm insan hak ve temel özgürlüklerinden tam ve eşit şekilde yararlanmalarını teşvik ve temin etmeyi, insanlık onuruna saygıyı güçlendirmeyi amaçlayan Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’ye (EHİS) dair bilgiler de yer alıyor.

Görme Engelliler İçin Sesli Kitap Düzenlemesi

Konuya ilişkin önemli detayları içeren ve internet ortamında, PDF formatında https://www.aile.gov.tr/media/94446/engelliler_icin_bilgilendirme_rehberi_2021.pdf linki üzerinden ulaşılabilen rehber, ne yazık ki bu haliyle görme engelli vatandaşlar için erişilebilir özellik taşımıyor.

Pervasız Gazetesi olarak soruna ilişkin değerlendirmemizi ilettiğimiz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın talebi haklı bularak sergilediği olumlu yaklaşım doğrultusunda; rehber Sesli Kitap şeklinde de düzenlenerek, en kısa sürede yine Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden görme engelli vatandaşların erişimine açılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-11
açık