banner8

banner9

banner28

banner10

'ÖZEL EĞİTİM KURSLARI KAPATILMASIN'

Türkiye Özel Eğitim Kursları Platformu, kursların kapatılma kararı gündemiyle Ankara’da toplandı. Özel Kendi Kendini Keşfet Özel Eğitim Kursu sahibi Deniz Yıldız, toplantı sonrasında hazırlanan basın açıklamasını kamuoyuyla paylaştı.

GÜNDEM 23.02.2019, 00:22 23.02.2019, 00:22
16
'ÖZEL EĞİTİM KURSLARI KAPATILMASIN'
banner12

Türkiye Özel Eğitim Kursları Platformu, kursların kapatılma kararı gündemiyle Ankara’da toplandı.

Özel Kendi Kendini Keşfet Özel Eğitim Kursu sahibi Deniz Yıldız, toplantı sonrasında hazırlanan basın açıklamasını kamuoyuyla paylaştı. Platform tarafından hazırlanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: ‘’MEB çatısı altında resmi faaliyet gösteren Özel Öğretim Kurslarının kapatılmasının gündeme gelmesi üzerine bizler, Türkiye’deki “Özel Öğretim Kursları Platformu” olarak; hiçbir derneğe, ideolojiye ve siyasi düşünceye bağlı olmaksızın toplum ve bireyleri bu konuda detaylı olarak bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyduk.

Özel Öğretim Kurslarımız eğitim sistemimizin bir ihtiyacı olup, Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ve denetimiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Aileler çocuklarını, Üniversiteye Giriş Sınavlarına hazırlamak ve derslerine destek amacıyla, gönül rızasıyla kurslarımıza göndermektedir.Kurslarımızın faaliyetini sürdürememesi, eğitim sistemimizde telafi edilemeyecek yaralara yol açacaktır. Sadece öğrenciler değil, kurs sahipleri ve kurumlara emek veren öğretmen ve personeller de zarar görecektir.Bakanlığımız yıllardır okullarda ve Halk Eğitim Merkezlerinde destekleme kursları düzenlemektedir. Ancak bu çalışmalar, destek eğitim ihtiyacını karşılayamamaktadır. Özel öğretim kurslarına olan talep de devam etmektedir. Eğitim sistemimizde kurslar bir ihtiyaçtır ve bu ihtiyaç devletimizin denetimindeki kurslarımız aracılığı ile karşılanmaktadır.Resmi kayıtlara göre 2019 Ocak ayı itibariyle MEB’e bağlı 2 bin 549 özel öğretim kursu bulunmaktadır. Bu kurslarda istihdam edilen öğretmen ve personel sayısı yaklaşık olarak 63 bindir. Aileleri ile hesapladığımızda böyle bir durumdan 200 bin kişi olumsuz olarak etkilenecektir. Özel öğretim kurslarının kapanmasıyla, ülkemizin 1 yıllık ekonomik kaybı (KDV-Stopaj-SGK) 1,5 milyar lira olacaktır.

Türkiye’mizde ailelerin gelir düzeyleri birbirinden farklıdır. Bu aileler çocuklarını daha iyi bir geleceğe hazırlamak için kurslara göndermektedir. Bu tercihlerinin ellerinden alınmaması gerekir. Zira tabiat, boşluğu asla kabul etmez. Genç nüfusa sahip olmamız, geleceğe güvenle bakmamıza vesiledir. Gençlerimizin, kursların kapanmasıyla farklı mecralara gideceği, göz önünde bulundurulması gereken bir husustur. Ülke olarak böyle acı bir tecrübeyi, pırlanta gibi çocuklarımızı cemaat kisvesi altında abi/abla kimliğiyle yaklaşan insanlara kaptırarak yaşadık. Böyle olumsuzlukların bir daha yaşanmaması için resmi faaliyet gösteren kurslara yasal engel getirilmemelidir.

Bu nedenlerle Sayın Cumhurbaşkanımız ve Milli Eğitim Bakanımızın bizleri objektif ve sağduyu ile değerlendireceklerini düşünüyoruz.’’


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
0
hafif kar yağışlı