banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

ÖRNEK OLSUN

Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda annesi ile birlikte kalan 0-6 yaş grubu çocukların daha uygun şartlarda barındırılması ve ceza infaz kurumundaki mevcut şartların psikolojilerine olumsuz yansımasının ortadan kaldırılması amacıyla özel olarak projelendirilen ek binanın tanıtımı, Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yapıldı.

GÜNDEM 14.09.2020, 00:08 13.09.2020, 16:04 Haber Merkezi
957
ÖRNEK OLSUN
banner12

Her biri, anne ve çocuğun bir arada kalacağı 8’er odalı 6 üniteden oluşan 2 katlı ek bina, 48 anne ve 48 çocuk kapasiteli olarak planlandı. Birbirinden bağımsız olan her ünite içerisinde; ortak yaşam alanı, kapalı ve açık çocuk oyun alanları, mutfak, çamaşır yıkama alanı ve balkon bulunacak. Ek binada ayrıca; tüm çocukların birlikte vakit geçirebilmeleri amacıyla 2 kapalı çocuk oyun alanı, 1 çok amaçlı salon ve yaklaşık 300 m2 büyüklüğünde bir bahçe yer alacak.  Çocuklar, bu alan içerisinde görevli öğretmen ve personel ile birlikte birçok etkinlikler gerçekleştirecek ve oyun alanlarında bulunan oyun aletleri ile gün içerisinde vakitlerini verimli olarak değerlendirebilecekler.

Türkiye’de 7’si açık, 9’u kapalı olmak üzere toplam 16 kadın ceza infaz kurumu, 7 çocuk kapalı ceza infaz kurumu ve 4 çocuk eğitimevi bulunuyor.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Eğitim ve İyileştirme Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren 7 Bürodan biri olan Çocuk Eğitim ve İyileştirme Bürosu ise çocuk hükümlü ve tutuklulara yönelik eğitim ve psiko-sosyal yardım servisinin çalışmalarını planlayıp denetliyor. Büro aynı zamanda; bu çalışmalara destek vermek amacıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile iş birliği protokolleri düzenliyor, Ardıç Programı çerçevesinde de çocuk hükümlü ve tutuklulara hizmet veren personele yönelik geliştirilmiş olan eğitimleri planlayıp takibini gerçekleştiriyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
22
parçalı az bulutlu