banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

ORMAN YANGINLARINA MÜDAHALE EDECEKLER

Hükümlülerin Rehabilitasyonu Amacıyla Ormancılık Faaliyetlerinde Çalıştırılmalarına Dair İşbirliği Protokolü, Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalandı. Protokol ile yeni infaz düzenlemesi kapsamında, ormanlık bölgelerde infazını tamamlayacak hükümlüler aldıkları eğitimlerle orman yangınlarına müdahale edebilecekler.

GÜNDEM 27.11.2021, 00:06 26.11.2021, 17:13 Haber Merkezi
295
ORMAN YANGINLARINA MÜDAHALE EDECEKLER
banner12

Protokol imza töreninde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, protokol kapsamında hem ormanların korunmasını hem de hükümlülerin topluma yeniden kazandırılmasını sağlayacaklarını söyledi. İnfaz sisteminin temel amacının, hükümlülerin hukuka saygılı ve sorumluluk sahibi bir yaşam biçimine uyumlarını kolaylaştırmak olduğunu anımsatan Bakan Gül; “Böylelikle cezanın önleme etkisi oluşacak ve toplum suça karşı korunacaktır. Geçmişte de yapılan düzenlemeler doğrultusunda; açık ceza infaz kurumuna ayrılmış hükümlüler, ceza infaz kurumu dışında başka bir kamu kurumunda çalışarak ve o kurumun tesislerinde kalarak cezalarını tamamlayabilecekler. Bu çalışmalar gönüllülük esası ile ve iyi hal ile açığa ayrılmaya hak kazanmış, artık infazın açık ceza infaz kurumu aşamasına geçmiş hükümlüler eli ile gerçekleşecek. Böylece meslek edinerek topluma kazanma imkanı daha da güçlenmiş olacak. Hükümlüler bu çerçevede sosyal sorumluluk üstlenerek bilhassa fidan dikimi, ağaç bakımı ve orman yangınları ile mücadele gibi çeşitli kamusal faaliyetlere, afetle mücadele gibi toplumsal konulara da önemli bir katkı sağlayacaklar. Özellikle orman alanlarında oluşturulacak mekanlarda hükümlülerin kalması sağlanacak, infaz orada gerçekleşecek. Orman Genel Müdürlüğümüz hükümlüleri, orman yangınlarına müdahale konusunda eğitecek. Hükümlülerimiz gönüllülük esasıyla bulundukları bölgede olası yangına karşı müdahale edecek. Ağaçlandırma, ağaç bakımı gibi faaliyetlerle de yeşilimiz, yeşil vatanımızı koruyacak çok önemli bir sosyal sorumluluk projesini ülkemize kazandırmış oluyoruz. Böylece hükümlüler hem teknik bir meslek öğrenmiş olacak, hem de topluma faydalı bir birey haline gelmiş olacak” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli de, işbirliği protokolünün ve hükümlülerin katkısının çok önemli olduğunu belirtirken; “Yeni mevzuat düzenlemesiyle hükümlülerin kamu kurum ve kuruluşlarında barınma imkanıyla çalıştırılmasının önü açılmış oldu. Bugünkü protokolle de hem ağaçlandırma hem de orman yangılarıyla mücadele konusunda önemli bir adım atmış olacağız. Böylece hem ormanların korunması noktasında insan gücümüz artacak hem de iyileştirici gücüyle hükümlülerimizin sosyalleşmeleri, meslek sahibi olmaları ve topluma yeniden kazandırılmalarına destek olunacak. Ayrıca hükümlülerin infaz sürelerine de katkısı olacak” şeklinde konuştu.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
21
açık