banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

ODA VE BORSA'YA 'DENETLEYİCİ PATRON'

Devlet Denetleme Kurulu hakkındaki KHK ile yapılan ve Pervasız’ın bugünkü sayısında da haber olan düzenlemelerin gereği olarak

GÜNDEM 18.07.2018, 13:26 18.07.2018, 13:26
10
ODA VE BORSA'YA 'DENETLEYİCİ PATRON'
banner12
Devlet Denetleme Kurulu hakkındaki KHK ile yapılan ve Pervasız’ın bugünkü sayısında da haber olan düzenlemelerin gereği olarak, DDK ve Başkanı da yeni yetkilerle donatıldı.

Kararname’de tanımlanan kamu kurum ve kuruluşları arasında Türk Sanayici ve İşinsanları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk-İş, DİSK ve TESK gibi sendikalar, Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) gibi meslek kuruluşları yer alıyor. Bazı Sivil Toplum Kuruluşları’nın zaman zaman muhalif tutum sergilediği biliniyor. Devlet Denetleme Kurulu’nun, söz konusu kurumları ve kamuya yararlı dernekleri denetleme görevini yürütürken;  soruşturma açma ve gerektiğinde yöneticileri görevinden uzaklaştırma yetkisine sahip olacak olması, düzenlemenin STK’lar üzerindeki etkisinin ne yönde olacağı sorusunu da gündeme getiriyor.Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile Akşehir Ticaret Borsası da, TOBB’a bağlı kuruluşlar olarak yeni kararname kapsamında denetlenebilecek. Denetim söz konusu olduğunda ise,  DDK Başkanı; hiyerarşik olarak TOBB Başkanı’nın da üzerinde yani  tüm oda ve borsa başkanlarının bir anlamda ‘Denetleyici Patronu’  pozisyonunda olacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
14
açık