banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

NİKAH TÖRENLERİ VE DÜĞÜNLER SERBEST

Belirlenen kurallara uymak kaydıyla 1 Haziran 2021 tarihi itibariyle yapılmasına izin verilen nikah ve düğünlerde yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara, 15 Haziran 2021 Salı günü son verilecek.

GÜNDEM 01.06.2021, 12:36 Haber Merkezi
2116
NİKAH TÖRENLERİ VE DÜĞÜNLER SERBEST
banner12

İçişleri Bakanlığı Genelgesi doğrultusunda Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan Karara göre; toplantılar, etkinlikler, nikah ve düğünler ile ziyaretlere serbestlik getirilirken, dönemsel açıdan zorunluluk taşıyan spor kulüplerinin genel kurulları hariç olmak üzere sivil toplum kuruluşları, sendikalar, meslek kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerinin 15 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenmesi istendi.

Dönemsel açıdan yapılması zorunluluk taşıdığı için yapılmasına izin verilen spor kulüplerinin genel kurulları; fiziki mesafe ile temizlik/maske/mesafe kurallarına uyulması ve açık alanlarda kişi başı asgari 4 m2, kapalı alanlarda kişi başı asgari 6 m2 alan bırakılması kaydıyla gerçekleştirilebilecek.

15 Haziran 2021 Salı gününden itibaren ise sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler ve kooperatiflerce yapılacak genel kurul dahil geniş katılımlı etkinliklere; fiziki mesafe ile maske/mesafe/temizlik kurallarına uyulması ve açık alanlarda kişi başı asgari 4 m2, kapalı alanlarda kişi başı asgari 6 m2 alan bırakılması kaydıyla izin verilecek.

Nikah törenleri ile nikah merasimi şeklindeki düğünler nasıl yapılacak?

Nikah törenleri ve düğünler, açık alanlarda şu kurallara uyulmak kaydıyla 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren yapılabilecek:

*Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde nikah törenleri ve düğünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilmesi,

*Masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması ile temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması,

*Yiyecek-içecek ikramının yapılmaması,

Kapalı alanlarda ise yukarıdaki kurallara ilave olarak;

*Kişi başı asgari 6 m2 alan bırakılacak,

*Azami 100 davetli ile sınırlandırılacak.

Yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran 2021 Salı günü son verilecek. Bu tarihten sonraki nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek-içecek ikramı yapılabilecek olup kapalı alanlarda kişi başına en az 6 m2 alan bırakılması kaydıyla azami katılımcı sınırı uygulanmayacak. Nişan ve kına gibi etkinliklere ise 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verilecek.

Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri gibi sosyal koruma/bakım merkezlerinde kalanlara yönelik ziyaretlere; bu yerlerde kalan her kişi için haftada en fazla bir ziyaret olacak şekilde izin verilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
24
parçalı az bulutlu