banner8

banner9

banner28

banner10

NASREDDİN HOCA ANMA GÜNLERİ BAŞLADI

Akşehir Belediyesi tarafından Nasreddin Hoca’yı anmak

GÜNDEM 25.10.2016, 00:57 25.10.2016, 00:57
12
NASREDDİN HOCA ANMA GÜNLERİ BAŞLADI
banner12
Akşehir Belediyesi tarafından Nasreddin Hoca’yı anmak, onu gelecek nesillere daha iyi aktarmak, Nasreddin Hoca’nın bilge kişiliğini, ulemâlığını anlatabilmek ve onu tüm dünyaya daha iyi tanıtabilmek amacıyla düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Günleri sabah namazı düzenlenen ‘Sabahın Seherinde Nasreddin Hoca’dan Esintiler’ etkinliği ile başladı.


Akşehir Nasreddin Hoca Meydanı’ndaki etkinliğe Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Köseoğlu, İlçe Müftüsü Ahmet Kardaş, Bazı kamu kurum müdürleri ve amirleri, Belediye Meclis Üyeleri ile vatandaşlar katıldı.


Sabah namazı öncesi okunan Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından sabah namazı kılınarak cemaate Nasreddin Hoca’nın tasavvufi yönü, kadılığı ve dini alimliği hakkında vaaz verildi.  Namaz sonrası cemaat, Nasreddin Hoca Türbesi’ne geçerek toplu halde dua etti.


Burada bir açıklama yapan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “24 - 26 Ekim tarihleri arasında, Akşehir’de Nasreddin Hoca Anma Günlerimizi düzenleyeceğiz. 57 yıldır Uluslararası boyutta Nasreddin Hoca Şenlikleri düzenleniyordu. Bu şenliklerimizde Hocamızın mizahi yönü ele alınıyordu. Tabi hocamızın sadece mizah yönü yok. Hocamız mizahı aslında bir sanat olarak, bir latife bir nükte gibi insanları kırmadan mesajlar iletmekte kullanmış. Duyarlılığını göstermiş, yanlışlıkların giderilmesi için, insanları kırmadan böyle bir metot seçmiş. Biz şenliklerdeki programlarımızda zaman zaman aslında hocamızın kültürel yönüne, İslam âlimliği yönüne, filozofluk yönüne, kadılık yönüne de vurgu yapıyorduk ama halkımızın talepleri, anketlerimiz, neticesinde bunu iki program halinde daha güzel vurgulu bir şekilde icra edelim diye karar aldık. Bundan sonra yine 57 yıldır olduğu gibi 5-10 Temmuz Nasreddin Hoca Şenlikleri’mizde Hocamızın mizahi yönünü ele alacağız. Ekim ayında da İnşallah Hocamızın İslam âlimliği yönü, kadılık yönü, İslam felsefesi gibi yönleri ele alınmış olacak. Hocamızı en iyi şekilde tanımamız, onun mesajlarından istifade etmemiz gerekiyor. Onun latifelerine sadece gülüp geçmemek, gülerken düşünmemiz, tefekkür etmek gerekiyor” diye konuştu. Başkan Akkaya konuşmasında Nasreddin Hoca Anma Günleri programı hakkında da katılımcılara bilgi verdi.


Türbe ziyaretinin ardından katılımcılara Nasreddin Hoca Meydanı’ndaki konakta bulunan Akşehir Belediyesi Çorba Çeşmesi’nde çorba ikramı yapıldı.


 


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
11
toz