banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

MOBİL EKİPLER ÇOCUKLAR İÇİN SAHADA

Risk altında bulunan çocukları korumak ve sağlıklı gelişimlerini desteklemek amacıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren mobil ekiplerin, ülke genelinde yaptıkları saha taramasında 40 binin üzerinde aile ziyareti gerçekleştirdikleri ve 19 bin 120 çocuğu aktif olarak takip ettikleri açıklandı.

GÜNDEM 15.02.2022, 00:07 14.02.2022, 17:39 Haber Merkezi
619
MOBİL EKİPLER ÇOCUKLAR İÇİN SAHADA
banner12

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen bilgiye göre; risk altındaki çocukları tespit etmek, korumak, çocuklara ve ailelerine destek sağlamak için uzmanlaşmış personelden oluşturulan mobil ekipler, tespit ve müdahale çalışmalarının yanı sıra hizmetin etkinliğinin sağlanması amacıyla takip de yapıyor. Ayrıca çocuklarla mesleki çalışmalar ve ailelere yönelik rehberlik faaliyetleri yürütülürken, hanelere ve eğitim kurumlarına ziyaretlerde de bulunuluyor.

Mobil ekipler en az iki sosyal çalışma görevlisinden oluşuyor. Sokakta Risk Altında Bulunduğu Değerlendirilen Çocuklar için kurulan mobil ekipler bünyesinde İl Emniyet Müdürlüğü ve Zabıta ekiplerinden de görevli personel bulunuyor. Çalışmalar; “sokakta risk altında bulunan çocuklar”, “okullarda risk altında bulunduğu değerlendirilen çocuklar” ve “risk altında bulunan çocukların izlenmesi” olmak üzere 3 alanda gerçekleştiriliyor.

Dilendirilen ya da Erken Yaşta Evliliğe Zorlanan Çocuklar

Sokakta risk altında bulunan çocuklar için oluşturulan mobil ekipler; sokakta çalıştırılan, dilendirilen ve sokakta yaşayan çocukların tespit edilerek durumlarına uygun sosyal hizmet ve yardımlardan yararlandırılmasına yönelik çalışma yürütüyor.

Okullarda risk altında bulunduğu değerlendirilen çocuklara yönelik oluşturulan mobil ekipler de erken yaşta zorla evliliklerin önlenmesi, çocukların okula devamlarının sağlanması amacıyla ailelere bilgilendirme ve rehberlik faaliyetleri yapıyor.

Mobil ekipler, alan taramalarıyla dezavantajlı durumdaki çocukları ve aileleri belirledikten sonra, onlara uygun desteklerin sunulması için gerekli yönlendirmeleri ve hizmetleri sağlıyor. Sosyal hizmet müdahalesinde bulunulan çocuklar ve aileleri başta olmak üzere risk altındaki çocuklar Sosyal Hizmet Merkezleri aracılığıyla izleniyor.

Mobil ekiplerin çalışmalarıyla bugüne kadar farklı risk gruplarından toplam 158 bin çocuğa ulaşıldı, 40 binin üstünde aile ziyaret edildi. Sokakta çalıştırılan, dilendirilen veya sokakta yaşayan 30 bin çocuğa müdahale edilirken bu durumdaki 16 bin çocuğun ailesine rehberlik hizmeti verildi. Çocuklardan 644’ü kurum bakımına alındı.

Okullarda risk altında bulunduğu değerlendirilen 31 bin çocuğa ve 20 bin aileye ulaşıldı, 10 bine yakın ziyaret gerçekleştirildi. Bu şekilde 977 çocuğun okula devamı sağlandı. Aktarılan bilgiye göre; Bakanlığın mobil ekipleri aracılığıyla hizmet sunulan ve aktif olarak takip edilen çocuk sayısı ise 19 bin 120’ye ulaşmış durumda.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
18
az bulutlu