banner8

banner9

banner28

banner10

'MEMLEKET YOLU'

Yurt dışında yaşayan ve Türkiye’ye doğru yola çıkan vatandaşlar için Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından hazırlanan “Memleket Yolu” web sitesi yayın hayatına girdi. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’ye olan yolculukları başladı.

GÜNDEM 22.06.2020, 13:22 22.06.2020, 13:22
12
'MEMLEKET YOLU'
banner12

Yurt dışında yaşayan ve Türkiye’ye doğru yola çıkan vatandaşlar için Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından hazırlanan “Memleket Yolu” web sitesi yayın hayatına girdi.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’ye olan yolculukları başladı. Özellikle Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlar, her yıl olduğu gibi kara yolu ile memleketlerine doğru yola çıktı. Sınır ötesinde ve sınır kapılarında uyguladığı projelerle vatandaşların yolculuklarını rahatlatan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), hem pandemi sürecinde uygulamaya koyulan tedbirlere hem de güncel transit rotalara vatandaşların daha kolay ulaşması için “Memleket Yolu” isimli bir web sitesini hazırlayarak yayın hayatına soktu.

Memleket Yolu web sitesinde; Türkiye’ye gerçekleştirilen seyahatlerde dikkat edilmesi gereken kurallardan, sınır kapılarında istenilen belgelere, güncel yol durumlarından, salgın sürecine ilişkin bilgilere kadar vatandaşların ihtiyaç duyacağı birçok veri yer alıyor. Ayrıca, yolculuklarında herhangi bir sorunla karşılaşan vatandaşların problemlerine çözüm üretmek için web sitesi üzerinden canlı Whatsapp destek hattı da kuruldu. Bu sayede vatandaşların ihtiyaç ve sorunlarına çözüm önerileri sunulacak. Bunun yanında, hazırlanan web sitesi sayesinde vatandalar anlık olarak sınır kapılarındaki yoğunlukları da takip edebilecekler.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar için güncel duyuruların da paylaşıldığı sitede; pasaport, gümrük, ulaşım, sağlık, sosyal güvenlik, Mavi Kart, vergi, askerlik, eğitim ve nüfus işlemleri gibi birçok konuya ilişkin detaylı bilgilerin yer aldığı “YTB Cep Rehberi” de vatandaşların hizmetine sunuluyor. Siteye https://memleketyolu.ytb.gov.tr/ adresinden ulaşılabiliyor. (İHA)


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
9
açık