banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

KURUM İÇİN OMUZ OMUZA

Geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleştirilen PANKOBİRLİK Genel Kurulu’na katılan yaklaşık 13 bin kooperatif ortağının çoğunluğunun oylarıyla başkanlığa seçilen Ramazan Erkoyuncu, Konya Pancar Kooperatifi’nde gerçekleştirilen devir teslim töreni sonrası görevi Başkan Recep Konuk’tan devraldı.

GÜNDEM 30.10.2021, 00:06 29.10.2021, 17:15 Haber Merkezi
474
KURUM İÇİN OMUZ OMUZA
banner12

Sabah saatlerinde resmi işlemlerin ve Tarım İl Müdürlüğü’nde tescil işlemlerinin tamamlanmasının ardından gerçekleştirilen devir teslim törenine; Başkan Konuk’un Yönetim Kurulu’nda yer alan üyeler ile Başkan Erkoyuncu’nun listesinden seçilen Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Üreticilerin teveccühüne mazhar olan Erkoyuncu ve yönetiminin başarılı olacağına yürekten inandığını ve ihtiyaç duyduklarında desteklerinin yanlarında olacağını söyleyen Recep Konuk, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Öncelikle arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Kendilerine sonsuz güvencim ve inancım var. Başaracaklarına bütün yüreğimle inanıyorum. Kendilerinin her daim yanında olacağız. Üreticinin kazanması büyüyen ve gelişen işlerimizin daha da çok büyümesi adına safları sık tutacağız. Üreticisiyle, çalışanıyla birlikte omuz omuza vererek inşallah bu 46 tesise daha da çoğunu ilave ederek insanımızın daha çok kazandığı daha çok ürettiği bir süreci inşallah birlikte inşa edeceğiz.

Ben arkadaşlarımın seçim sathı mahallindeki gösterdikleri saygın duruşu bütün adaylarla birlikte kutluyorum, tebrik ediyorum. Hep proje odaklı konuştular, inşallah bu projelerini de gerçekleştirirler, gerçekleştireceklerdir. Tabi tarım zor bir sektör, kolay bir iş değil. Biz 2001 krizini atlattık, 2008 krizini atlattık, 2018 krizini atlattık ama dünya şuan da yeni bir krizin içerisindedir. İnşallah arkadaşlarımız da bu krizi atlatacaklardır. Dünyada bir kriz var. Lakin hiç kimse sizden mazeret beklemiyor. Sizden iş, aş ve ekmek bekliyor. Sizden enkaz edebiyatı beklemiyor, sizden işlerin daha çok yukarıya gideceği bir trend bekliyor. Bu bizim hakkımız, bunu yapacak güç ve kudrettesiniz. Buna bütün yüreğimle inanıyorum bunu başaracaksınız. Hep birlikte başaracağız.

Görev süremiz boyunca bizim tarafımız üretim, üretici ve kurum oldu. Bizim gibi kurumlarda durduğun yer doğruysa başarı da kendiliğinden gelir. Erkoyuncu hem kendi işinde hem Çumra Şeker’de kurum için birlikte çalıştığımız dönemde hep üretimin, üreticinin ve kurumun yanında durdu. Başkanlığı süresince de burada duracağına inanıyorum.

Seçim dönemleri zor dönemlerdir ama üreticinin bugün sandıkta sergilediği duruş fevkalade kıymetliydi. Saygın, birbirini seven sayan bir aile olarak adeta dünyaya demokrasi örneği vermiştir. Üreticilerimize de yükü omuzlamak için bu yarışta ben de varım diyen arkadaşlarıma da müteşekkirim. Ben arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Başaracaklarına da inanıyorum.”

Törendeki konuşmasında Çumra Şeker’in projelendirilme sürecini hatırlatan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, Konya Şeker’i daha iyi yerlere getirmek için gayret edeceklerini söyledi. Erkoyuncu’nun tarihçeye de değindiği değerlendirmesi şöyle:

“Sayın Başkana çok teşekkür ederiz. Tevazu göstererek kendisinden bahsetmedi ama Recep Konuk ismini yaptığı yatırımlarla tüm Türkiye öğrendi. Hayal denilen şeyi büyük bir yürek ve cesaretle gerçekleştirdi. 96 yılında Almanya’ya gittiğimizde Südzucker’den randevu istedi. Ben, hayırdır dedim. “Ben Çumra Belediye Başkanı’yım, Çumra’ya haksızlık edilmiş. Türkiye’de 50 kilometre çapında 1 buçuk milyon ton yıl pancar üreten tek yer, Çumra. Almanlara gelin beraber fabrika kuralım diyeceğim” dedi. Ben de, Almanlar seni ne yapacak diye cevap verdim. Südzucker Avrupa’nın en büyüğü, 20 küsur fabrikası var. Hakikatten oradan randevu istedi ve aldı. Dış İlişkilerden sorumlu yönetim kurulu üyesi geldi, 5-6 saat bilgi verdi. Üretim Müdürü de bize pancarın üretiminden paketlemeye kadar olan süreci 3 saat boyunca gösterdi. O görüşme bir süreci başlattı ve Recep Bey, ben ve 16 arkadaşımız bir yola çıktık ve yolun sonunda da hayal olan Çumra Şeker gerçek oldu. Kurumu da marka yaptı tabi ki ama ismi de kurumla eşdeğer gitti. İnşallah biz de o felsefeyi devam ettiririz. Kurumun mevcut pozisyonu belli; 46 fabrika ve dev tesisler var, bunların bilincindeyiz. Hep birlikte daha iyi yerlere götürmek için gayret edeceğiz.”

Recep Konuk; “Arkadaşlarıma bu çiçeği, çiçek gibi olmaları için takdim ediyorum” diyerek çiçek ve 22 yıllık görev süresindeki tecrübe yatırımlarını özetlediği “Ova’nın İncileri” kitabını takdim etti. Başkan Erkoyuncu da; “İnşallah bu kitap bizim mihmandarımız olur. Tabi ki sözüm mecazidir. İşin aslı Recep Konuk Bey tecrübesiyle bize rehberlik edecek. Bundan sonra da önümüzdeki engellerde en büyük danışma kapımız, mihmandarımız olacak. Bu kurumlar asla kimsenin malı değil. Bu devasa kurumu bize kazandırıp bugün bize emanet ettiği için kendisine teşekkür ediyoruz.  Şunu da söylemek isterim ki biz kendilerinin emanetine asla ihanet etmeyiz. Daha genel bir ifadeyle söylersem bu kuruma biz asla ihanet etmeyiz. Daha da ileriye götürmek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz” şeklinde konuştu.

Devir teslim töreninin katılımcılara ve basına açık bölümü, Başkan Konuk’un; “Sonuna kadar yanınızda olacağız. Bir kez daha üreticilere ve hassaten benimle beraber yol yürüyen bütün kurucu üyelere, bugüne kadar hiçbir desteğini esirgemeyen üreticilerimize ve isimleri çok önde olmasa da gecesini gündüzüne katan çalışanlarımıza, mesai arkadaşlarımıza, icra kurulu üyelerimize gönülden teşekkür ediyorum. Bütün halkımıza saygı, hürmet ve sonsuz şükranlarımı arz ediyorum” sözlerinin ardından tamamlandı.

Daha sonra Yönetim ve Denetim Kurulları üyelerinin gerçekleştirdiği istişare sonrasında binadan ayrılan Konuk’a arabasına kadar eşlik eden Erkoyuncu, kendisini çiçeklerle uğurladı. Uğurlama sırasında iki Başkan birbirlerine sarılıp kucaklaşırken devir teslim töreninde de tek mesaj vererek; isimler değişse de kurumun amaç ve gayelerinin değişmeyeceğini, üreticinin işini aşını muhafaza ve büyütmek için çalışmanın devam edeceğini söylediler.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-6
hafif kar yağışlı