banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

KURBANDA KURALLARA UYMAYANLARA CEZA

Akşehir Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından alınan kararlar, kamuoyu ile paylaşıldı. Kurban satış ve kesiminde belirlenen hükümlere uymayanlara, adli ve idari cezalar uygulanacak.

GÜNDEM 29.06.2022, 00:13 28.06.2022, 16:32 Haber Merkezi
903
KURBANDA KURALLARA UYMAYANLARA CEZA
banner12

2022 Yılı Kurban Hizmetleri Komisyon Kararı ile; 9 Temmuz 2022 Cumartesi günü başlayacak olan Kurban Bayramı’nda ibadet maksadıyla kurban kesmek isteyen vatandaşların uymaları gereken hükümler belirlendi.

Kararda yer alan önemli hususlar şöyle:

*Kurban Satış ve Kesim Yerleri: Kurban satış yeri olarak Güllü orman mevkiindeki Hayvan Pazarı belirlenirken kesim ve kestirme yerleri ise; Gazi Mahallesi Pazarı kapalı alanı, AKSEV Derneği, Kızılay Aşevi, Perşembe Pazarı alanı, Yarenler Mahallesi Pazarı kapalı alanı, Hayvan Pazarı yanındaki Yeni Kesimhane ve Doğrugöz Mahallesi’ndeki Güder Mezbahanesi oldu. Belirlenen kesim yerlerinin temizliği, su tankerleri veya arasözlerle yıkanması, kalıntıların temizliği ve dezenfekte edilmesi Akşehir Belediyesi tarafından, kurban satış ve kesim yerlerinin denetimleri de yine Akşehir Belediyesi ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkili elemanlarınca yapılacak.

*Vatandaşlar Tarafından Kesim Yapılması: Satış ve kesim işlemlerinin bina ve bahçesinde, kesim için ve dini-sıhhi şartlara uygun olarak kasap ve erbabı tarafından yapılmasına engel olunmayacak. Ancak umuma açık sokak, cadde, park, bahçe, ormanlık alanlar ve yol güzergahlarında kesim yapılamayacak.

*Yardımcı Görevliler: İlçe Müftülüklerince kurban kesim yerlerinde, vatandaşlara dini bakımdan yardımcı olmak üzere din görevlisi, kesimin sağlık şartlarına uygun olarak yapılması amacıyla da veteriner hekim hazır bulundurulacak.

*Cezai İşlemler: Hayvanlar satılırken Hayvanları Koruma Kanunu’na aykırı hareket edenlere idari para cezası uygulanacak. Kesimden sonra atıklar ve iç organları tedbir almadan toprağa gömenlere cezai işlem yapılacak. Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranan, zalimce işlem yapılan, bakımını ihmal eden, fiziksel ve psikolojik acı çektirenler ile ehliyetli olmadığı halde kurban kesenlere de idari para cezası ve 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

*Kurbanlık Seçimi: Kurbanlık seçiminde kulağı küpeli ve yanlarında pasaportları bulunan hayvanların satın alınması için vatandaşlar uyarılacak. Kesim esnasında sağlığa zararlı olduğu tespit edilen hayvanların et ve organları ayrı bir çukura gömülerek üzerleri kireç dökülmek suretiyle kapatılacak.

*Kesim Koşulları: Büyükbaş hayvanların satış yerlerinden kaçırılmamaları için önlem alınacak, görüntü ve koku kirliliği oluşmasına engel olunacak. Çevre temizliği ve sağlıklı kurban kesimi için Kurban Rehberi’nden yararlanılacak. Kesilmesi dinen sakıncalı olan hayvanlar kurban satış yerlerine getirilmeyecek ve kurban edilmeyecek. Gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanlar kurbanlık olarak kesilmeyecek.

*Kesim Ehliyeti: Halk Eğitimi Merkezi tarafından “Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kursları” düzenlenecek, görev almak isteyenlerin kurslara katılarak Kurs Bitirme Belgesi almaları sağlanacak. Kesim yapacakların İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde portör muayenesi olmaları ve belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekecek.

*Hijyen Önlemleri: Hayvan satış alanına Covid-19 korunma önlemleri asılacak. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilecek. Tabelalarda ayrıca; hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar ile etin usulüne göre işlenip tüketilmesine dair bilgiler yer alacak. Hayvanlar salgın hastalıklar yönünden kontrol edilecek. TÜRKVET isimli küpe sorgulama mobil uygulaması konusunda vatandaşlar bilgilendirilecek.

*Kurumlar Arası Koordinasyon: Başta salgın hastalıklar, kurbanlık hayvan işletmeleri ve hayvan sevkleri ile ilgili önlemler olmak üzere tüm hususlarda; İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve Belediye Zabıtası ile sıkı iş birliği ve koordinasyon sağlanarak, yol denetimleri artırılacak. Akşehir Belediyesi ve İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce de gerekli tedbirler alınacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
açık