banner8

banner9

banner28

banner10

KOSKİ'DEN DUYURU

Yaklaşan yaz mevsiminde su sıkıntısı yaşanmaması için KOSKİ tarafından bir duyuru yayımlandı. Duyuruda, şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği üzere yaz döneminin gelmesi ile birlikte vatandaşlarımızın içme ve kullanma suyu tüketimleri artmaktadır.

GÜNDEM 23.05.2020, 00:08 23.05.2020, 00:08
11
KOSKİ'DEN DUYURU
banner12

Yaklaşan yaz mevsiminde su sıkıntısı yaşanmaması için KOSKİ tarafından bir duyuru yayımlandı.

Duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere yaz döneminin gelmesi ile birlikte vatandaşlarımızın içme ve kullanma suyu tüketimleri artmaktadır. Bundan dolayı şehrimizin bazı bölgelerinde içme suyu yetersizliği, bazı bölgelerinde ise basınç düşüklüğü yaşanmaktadır.

Park, bahçe, yeşil alan sulamasında su kullanımının yoğun olmadığı gece saatlerinin tercih edilmesi halkımıza kesintisiz su hizmeti verebilmemiz açısından büyük önem arz etmektedir.

Basınç düşüklüğü ve su akmaz şikayetlerinin yaşandığı yaz aylarında vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamaması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Planlı İmar Yönetmeliği’nin aşağıdaki şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

MADDE 36

1.Bu Yönetmelikte belirtilen;

a)Çok yüksek yapılarda 30 metreküpten,

b)Umumi binalar ve yüksek katlı yapılarda 15 metreküpten,

c)10 bağımsız bölüme kadar konut binalarında 3 metreküpten,

ç)Diğer binalarda 5 metreküpten, az olmamak üzere yapının kullanma amacı, günlük su ihtiyacı, seçilen yangın söndürme sistemi gibi kriterler ile ulusal ve uluslararası standartlara uyulmak ve gerekli drenaj ve yalıtım tedbirleri almak şartı ile hacmi belirlenen su deposu bulundurulması zorunludur.

1.Konut binalarında 10 bağımsız bölümden sonraki artan her bağımsız bölüm için su deposu hacmi 0.50 metreküp arttırılır.

2.Tüm binalarda su deposunun bulunduğu kat itibariyle cazibeli akımın mümkün olmadığı durumlarda hidrofor konulması zorunludur.

3.Su depoları ve hidrofor, gerekli drenaj ve yalıtım tedbirleri alınarak binanın bodrum ya da çatı katında tertipleneceği gibi, aynı koşulları taşımak şartıyla, bina alanı dışında ön, yan ve arka bahçelerde toprağa gömülü şekilde de yerleştirilebilir.

4.Su depoları, taşıyıcı sistemden bağımsız olarak betonarme, paslanmaz çelik veya sıhhi şartlara uygun benzeri malzemeden yapılır.

Belirtilen şartların yerine getirilmesine rağmen içme suyu ile ilgili herhangi bir problem yaşanması halinde Genel Müdürlüğümüz tarafından ivedilikle müdahalede bulunulacağını önemle bilgilerinize rica ederiz.”


banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
3
parçalı bulutlu